Yöneticilerin iletişim becerilerinin çalışanların yaratıcılıklarının ortaya çıkması, yöneticiye güven ve örgütte işbirliği ruhunun gelişmesine etkisinin incelenmesi: Kütahya porselen ve cam sektöründe bir uygulama
The impact of directors communication skills on employers confidence to director, revealing the employers creativity and groving a collaboration spirit in organization up: A application in Kutahya porcelain and glass industry
  1. Tez No: 215226
  2. Yazar: MUSTAFA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın temel amacı yöneticilerin iletişim becerilerinin çalışanlar üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda ilk bölümde iletişim kavramı, iletişim süreci, örgütsel iletişim incelenmiştir. İkinci bölümde yöneticilerin iletişim becerileri ve bu becerilerin çalışanlar üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise oluşturulan model çerçevesinde, ele alınan iletişim becerileinin çalışanlar üzerindeki etkileri, yapılan uygulama çalışmasında ölçülmeye çalışılmıştır. Anket uygulaması, Kütahya porselen ve cam sektöründe faaliyet gösteren Kütahya Porselen, Güral Porselen ve Art-Craft işletmesinde yapılmıştır. Çalışmanın bu işletmelerde hedef kitlesi mevcudu 365 kişidir. Çalışmanın hipotezlerini analiz etmek için frekans, t-testi, ANOVA ve çoklu regresyon testleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulgularına göre, yöneticilerin iletişim becerilerini etkin kullanması sonucunda; yöneticiye güven, çalışanlarının yaratıcılıklarının ortaya çıkması ve çalışanların örgütte işbirliği ruhunun gelişmesine anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Yöneticilerin iletişim becerilerinden iletişimi artırıcı uygulamaları kullanabilme yeteneğinin çalışanların yöneticiye güven duymasına anlamlı bir etkinin olmadığı, yöneticilerin iletişime yönelik tutumlar, yöneticinin empati kurma yeteneği, yöneticinin dinleme yeteneği ve iletişim araçlarının etkin kullanımının çalışanların yaratıcılıklarının çıkmasına katkı sağlamadığı, yöneticinin iletişime yönelik tutumları ve yöneticinin dinleme yeteneğinin örgütte işbirliği ruhuna anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to research to impact of director?s communication skills on employee?s . In this sence , in the first section of the study ; communication concept, duration of communication and organizational communication have been examined. In the second section of the study , directors communication skills and impact of this skills on employers have been examined. In the third section , using the framework of the developed model , the impact of communication skills on employee is aimed to be measured Survey research has been applied to Kütahya Porselen , Güral Porselen , Art-Craft Corparation that include in glass industry. The study?s target community is 365 employees in these corporations. In analysing hypoteses of the study ; t-test , frequency , ANOVA , Tukey Test and multiple-regression tests have been used. According to findings of this study , the result of directors effective communication skils usege has a sagnificant impact on confidence to director , revealing the employees? creativity and groving a collaboration spirit in organization up. But there is no relationship between directors? skills of usege that applications which increase communications with employee?s confidence to directors. Another finding is directors attitude to commmunication , effective usege of communication instruments have not any impact on groving creativity of emplooyes. Director?s skills of communication attitude and empathy have not any impact on collaborational spirit