Kadın vakıfları: Kütahya örneği (1789-1923)
Women foundations: Models of Kütahya (1789-1923)
  1. Tez No: 215228
  2. Yazar: ÖZLEM SOYER ZEYREK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SARIKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kadın tarihi denildiğinde karşımıza onların tarihi ile ilgili olarak yapılmış derin araştırmaların çok da fazla olmadığı gerçeği çıkmaktadır. Yüksek Lisans Tezi olarak sunduğum bu çalışmamda, kadınların iktisadi ve sosyal hayattaki varlıklarını ispat ve tayin eden vakıf belgeleri, 1789-1923 yılları arasını kapsamak üzere, Kütahya örnekleri olarak ele alınmıştır. Özünde tamamıyla hayır işi olan vakıflar, verdikleri hizmet ve sağladıkları istihdamlarla toplumların sosyal ve ekonomik düzeninde güzel bir denge kurmuşlardır. Şüphesiz vakıf kurumunun Osmanlı Devleti'nde bu derece ilerlemiş olmasında toplumun genelinde hakim olan İslam Dini'nin hayır işlerini teşvik etmesi ve ahirette mükâfat vaat etmesinin de etkisi olmuştur. Daha çok erkeklerin hakim olduğu ve onların sözünün geçtiği Osmanlı Devlet düzeninde kadınların, sosyal olduğu kadar ekonomik bir değer de taşıyan yatırımlarını diledikleri gibi vakfetmeleri, kadın haklarının kullanılması açısından oldukça önemlidir. Üçüncü ve dördüncü bölümde Kadın Vakıfları konusunda verilen Kütahya örnekleri ise, Osmanlı hanedanından gelmeyen, bir Anadolu şehrindeki kadınların, kendi imkanları ile neler yapabildiğini, sosyal ve iktisadi hayata neler katabildiğini, kendi haklarını nasıl ve ne kadar yaygın kullanabildiğini gösteren örnekler olmuşlardır. Bu örnekler dahilinde Kütahya'da kadınların sosyo- iktisadi hayattaki varlıklarının azımsanmayacak derecede olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
When women?s history is mentioned, we face to the reality that there aren?t adequate deep researches about it. In this work I presented as a master?s thesis, charitable foundation documents, proving and illuminating the place of women in social and economic life, belong to Kütahya and include the years between 1789 and 1923. Charitable foundations which are eleemosynary in itself has provided a beatiful harmony and balance in the social and economic order of society with the services and employment presented. Beyond doubt, these charitable foundations were common during Ottoman Empire because Islamic Religion, which dominated the majority, incited people to works of charity and promised to reward after death. In Ottoman Administration, authoritarians are generally men; so in this society, it is very important that women had the rights of make over their estates which has economic and social value freely. In the third and fourth chapters; Woman Charitable Foundations in Kütahya show us that what the women living in an Anatolian city and weren?t from Ottoman dynasty could do with possible facilities, how they could make contributions to social and economic life and use their rights widely. When we take into consider these documents, we can state that the women living in Kütahya had crucial roles in the social and economic life.