İnternet ortamında yatırımcılara yönelik finansal bilgilerin analizi
Analyses of financial information for investors in internet environment.
  1. Tez No: 215233
  2. Yazar: LALE MUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gelismislik seviyesinin en belirgin unsuru ekonomik kalkınmadır. Ekonomik kalkınmayı saglamak için alt yapısı saglam bir sermaye piyasasına sahip olmak gerekir. Sermaye piyasasının düzenli bir sekilde islemesiyle beraber asimetrik enformasyon probleminin yasanmadıgı bir ortam, yatırımcıların güvenle yatırım yapmalarını saglayacaktır. Güven ortamının yanı sıra yatırımcının piyasa hakkında yeterli, dogru ve güncel bilgilere sahibi olması önemli bir faktördür. Teknolojik gelismelere paralel olarak internet ortamında da yatırımcılara çesitli finans portalları aracılıgıyla finansal raporlamalar sunulmaktadır. Bu çalısmanın amacı, finans portalları tarafından yatırımcılara saglanan bilgileri incelemek, yerli ve yabancı finans portallarında sunulan bilgilerin karsılastırmasını yaparak asimetrik enformasyonun giderilmesi konusunda Türkiye'deki finans portalları için öneriler gelistirmektir. Bu amaçla hazırlanan çalısmamız 3 bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde sermaye piyasasında sunulan finansal bilgiler yatırımcılar açısından incelenmis olup, finansal bilgilerde bulunması gereken nitelikler ele alınmıstır. Bu dogrultuda finansal bilgilerin açıklanmasında kullanılan teknolojiler, finansal bilgilerin internet ortamına aktarılması ve finansal bilgilerde denetim fonksiyonu üzerinde durulmustur. kinci bölümde, yatırımcıların yatırım kararlarında bilgi kullanım süreci basta olmak üzere yatırım kararlarına etki eden faktörler ve asimetrik enformasyon sorunu ve asimetrik enformasyonun yatırım kararlarına etkisi ele alınmıstır. Özellikle asimetrik enformasyonun geçici yatırım amacıyla yatırım yapan yatırımcılar için yatırım kararlarına etkileri incelenmistir. Üçüncü bölümde ise internet ortamında yatırımcılara saglanan bilgiler yerli ve yabancı finans portallarına yönelik asimetrik enformasyon sorunu ekseninde karsılastırmalı bir arastırması yapılmıs; bu bilgilerin, yatırımcıların gereksinimlerini, beklentilerini ne ölçüde karsıladıgı üzerine çalısmalar yapılmıstır. Bu baglamda yerli ve yabancı olmak üzere toplam 30 farklı finans portalı üzerine incelemeler yapılmıs olup Türkiye'deki finans portallarında asimetrik enformasyonu minimuma indirgeyecek öneriler gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
Economical comfort is the most important thing for the development of the country. To support economical comfort, there must be a strong capital market. Investors should have acted with confidence if there is no asymmetric information problem. In addition to `confidence?, daily, true and necessary information is the other important factor for the investors. Some financial portals disseminate financial reports to the investors thanks to the technological developments. In this study, different kinds of information given via internet to the investors are investigated. At the end of the research, this analysis is compared with the expectations and needs of the investors. To get the result, 30 different financial portals are examined. This study investigates the financial portals which provide information to the investors. Comparing domestic and foreign financial portals is in order to get suggestions to financial portals in Turkey to minimize asymmetric information. In this respect, this study consists of three parts. First, the information which is coming from capital markets is examined for investors. The properties which should be included in financial analyses are also explained in Section 1. We focus on the technologies which are used for explaining the financial portals, the financial information which is transferred to internet platform, and the audit function about financial information. The information process for investment, the factors that affected the investment decisions, asymmetric information and its effects are examined in Section 2. Especially the effects of the asymmetric information to the investment decisions are discussed. We compare the domestic financial portals and foreign financial portals with each other in terms of information asymmetry. In total, thirty financial portals from domestic and foreign financial portals are examined and some improvements needed for financial portals to minimize asymmetric information in Turkey are discussed.