Enflasyon muhasebesi uygulamasının mali oranlar üzerindeki etkisi Eskişehir ili örneği
Exercise of inflation accounting effects on financial rates, Eskisehir sample
- Tez No: 215232
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Enflasyon olgusunun firmaların mali yapıları ve dolayısı ile mali oranları üzerinde etkileri bulunmaktadır. Enflasyonun etkisi firmaların mali yapıları, yönetimleri, birbirleri arasındaki karsılastırmalar ve ulusal ekonomi üzerinde görülmektedir. Dünyada önce gelismis ülkelerde sonra gelismekte olan ülkelerde enflasyonu düsürmek ve bu mümkün olana kadar firmaların mali yapıları üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak için çalısmalar yapılmıstır. Türkiye de ancak 2004 yılında enflasyon muhasebesi adıyla enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkisi giderilmesi uygulamasına geçilmistir. Çalısmada Eskisehir'de 48 firma üzerinden yapılan ampirik çalısma sonucunda; arastırmaya dahil edilen firmaların 2004 yılı enflasyon düzeltmesi sonrası mali oranlarının enflasyon düzeltmesi uygulanmadan önceki haliyle karsılastırılarak, farklılıkların derecesi ve sebebi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The inflation factor has been found to have a significant effect on a company?s financial structures, and accordingly financial ratios. The effects of inflation theory is observable upon a company?s financial structures, management, cross tabulation/ comparison between individuals, and the national economy. Globally, studies have been conducted to determine a way in which to dampen the effect of inflation on companies? financial structures, as well as the feasibility of this, firstly in developed countries and then in developing countries. In order to traverse the effect of inflation on financial statements, the practice of inflation accounting was implemented in Turkey roughly in 2004. In this study, it has been driven benefit from the balance sheet records of 48 companies in Eskisehir. The differences of this company?s financial rates before and after 2004 inflation accounting practice and its potential reasons have been analyzed.