Kripto paraların finansal tüketicilere etkisine yönelik bir inceleme: Nevşehir ili örneği
A review of the impact of cryptocurrencies on financial consumers: The case of Nevşehir province
- Tez No: 798511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRUCAN İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde kripto para kullanımı Dünya genelinde ve özellikle ülkemizde giderek kullanımı yaygınlaşmaktadır. Araştırmada, kripto paraların finansal tüketiciler üzerinde finansal kararlar alırken etkisinin olup olmadığı ölçülmeye çalışılmaktadır. Çalışmada örnekleme alınan Nevşehir ilinde ki yatırımcıların sosyo-demografik özellikleri, finansal profilleri, davranışsal eğilimleriyle ilgili önermeler değerlendirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu amaçla Nevşehir ilinde internet ortamında hazırlanan form ile 430 kişi üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Anket soruları kripto para sektörüne uyarlanarak hazırlanmıştır. Çalışmada verilerin analizi için SPSS 22 yazılım sistemi kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlar uygun istatistiksel testler kullanılarak kıyaslanmıştır. İnternet üzerinden sosyal medya uygulamaları ile uygulanan anketin sonuçları analiz edildiğinde; güvenilirlik testi (cronbach alfa değeri), gözlenen ve beklenen frekanslar arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı belirlemek amacıyla ki-kare testi, grup ortalamaları ve (gruplar içi ve gruplar arası varyasyon gibi) bunlara bağlı olan işlemleri analiz etmek için kullanılan bir istatistiksel modeller koleksiyonu olan varyans analizi ve son olarak da iki bağımsız grup arasında ortalamalara bakarak istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını test etmek için kullanılan bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşturulmuş olup birinci bölümde tüketici ve finansal tüketici kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde para ve Kripto para kavramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Dünya'da ve Türkiye'de kripto para ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Son bölümde ise araştırmanın analiz çalışması yapılmıştır. Çalışma neticesinde, Nevşehir ilinde ki finansal tüketiciler üzerinde kripto paraların etkisinin olduğu ve yatırım kararları alırken bunu göz önünde bulundurdukları sonucuna ulaşılmaktadır. Sonuç olarak, Nevşehir ilinde kripto paraya yatırım yapanların çoğunluğunun kamu çalışanı oldukları ayrıca yatırım yaparken sermayeyi koruma arzusu içerisinde olduklarını ve yüksek gelir beklediklerini ön planda tuttukları görülmektedir
Özet (Çeviri)
Today, the use of crypto money is becoming more and more widespread in the world and especially in our country. In the research, it is tried to measure whether cryptocurrencies have an effect on financial consumers while making financial decisions. In the study, the socio-demographic characteristics, financial profiles and behavioral tendencies of the investors in Nevşehir, which was taken as a sample, were evaluated. A questionnaire was used as a data collection tool in the study. For this purpose, a questionnaire study was conducted on 430 people with the form prepared in the internet environment in Nevşehir province. The survey study consists of three parts. The survey questions were prepared by adapting them to the crypto money industry. SPSS 22 software system is used for data analysis in the study. Obtained results were compared using appropriate statistical tests. When the results of the survey applied with social media applications over the internet are analyzed; reliability test (cronbach's alpha value), chi-square test to determine whether the difference between observed and expected frequencies is significant, variance, which is a collection of statistical models used to analyze group means and processes related to them (such as within-group and between-group variation). analysis, and finally, the independent sample t test, which is used to test whether there is a statistically significant difference between the two independent groups by looking at the averages, was applied. Our study is composed of four parts, and in the first part, the concepts of consumer and financial consumer are emphasized. In the second part, the concepts of money and crypto money are explained. In the third part, information about crypto money in the world and in Turkey is given. In the last part, the analysis study of the research was carried out. As a result of the study, it is concluded that cryptocurrencies have an effect on financial consumers in Nevşehir and they take this into account when making investment decisions. As a result, it is seen that the majority of those who invest in crypto money in Nevşehir are public employees, and they are in the forefront of their desire to protect the capital and expect high income when investing.