Şevkî İbrahim Efendi Divânı(inceleme-transkripsiyonlu metin)
The Divan of Şevki İbrahim Efendi(review - transcription text)
  1. Tez No: 215237
  2. Yazar: ESMA TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Sevkî brahim Efendi, XIX. yüzyılda yasamıstır. Bolu'da dogmustur; ancak hayatının büyük kısmını Kastamonu ve çevresinde geçirmistir. Halveti tarikatına mensuptur ve Seyh Saban-ı Veli'nin 16. halifesidir. Hayatı hakkında yeterli bilgiye sahip degiliz. Uzun yıllar Halveti tarikatına hizmette bulunmustur. Sanatçının tek eseri simdiye kadar basılmamıs Divânı'dır. Divân'da 230 siir bulunmaktadır. Siirler, Dinî- Tasavvufî Türk Edebiyatı ölçülerine göre degerlendirmek gerekir; çünkü Sevkî brahim Efendi siirlerinde tasavvufî dünya görüsü, Halveti tarikatının özellikleri ve tasavvufun insan üzerindeki etkilerini yansıtır. Çalısmamızda Divân'ın transkripsiyonlu metnini sunduk. Bununla birlikte Halveti tarikatının ve tasavvufî dünya görüsünün Divân üzerindeki etkilerini tespit etmeye çalıstık
Özet (Çeviri)
Hodja Sevki (brahim lived in XIX.th centruy. He was born in Bolu; but spent most of his life in around Kastamonu. He is a member of Halveti tariqat and Sheik Saban-ı Veli?s 16th caliph. There is not plenty of information about his life. Hadja Sevki (brahim was assigned to sheik position for Halveti dervish convert for years. He has also his disciples educated by himself. The unique master price of the artist is his Divan, which is unprinted until today. There are 230 poems in the Divan. The poems should be evaluated in religious-sufistic Turkish Literature. Because Hodja Sevki (brahim wrote his poems in order to state sufistic philosophy of life, specifications of Halveti tariqat and importance of sufistic philosophy in human life. The artist who is faithful to Divan Literature in respect of formation also used versification forms of Folk Literature in places. In our study, there are study of Divan in respect of formation and topic and also transcription of the poems. Furthermore it has been tried to be evaluated the specifications of Haveti tariqat and sufistic philosopy elements in the Divan.