Sinerjik etki sağlama açısından şirket birleşmeleri ve Kobi'ler üzerine bir araştırma
A research about providing synergic effect at the aspect of unification of companies and Kobis
  1. Tez No: 215239
  2. Yazar: CENGİZ DİLSİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Rekabet baskısının küresel boyutlara ulastıgı günümüz dünyasında, sirketler bu baskılara karsı koymak için çesitli stratejiler uygulamaktadırlar. Uygulanan bu stratejilerin amacı temel de sirketlerin varlıgını devam ettirmenin yanı sıra sinerjik etki saglamadır. Bugünün yogun rekabet baskısı isletmeleri sinerjik etki saglayıcı stratejilere zorlamaktadır. sletmelerin sinerjik etki saglamada basvurdukları stratejilerden biri de sirket birlesmeleridir. Sirketler satın alma, devralma, baska bir sirket üzerinde birlesme yöntemleriyle birleserek, kendi baslarına gerçeklestirmeleri mümkün olamayan amaçlarını gerçeklestirmek isterler. Birlesme amaçlarına bakıldıgında pazar payını genisletme, finansal imkânlar, teknoloji yetersizligini gidermek, dıs pazarlara açılma, ölçek ekonomisinden yararlanma, yeni yatırımlar yapma, kendi yetenekleriyle gerçeklestiremeyecekleri bir projeyi gerçeklestirme, büyüme, vergi indirimleri, yatırım tesvik ve desteklerinden yararlanma gibi birçok amaç dikkati çeker. Birlesme stratejisi uygulanmasıyla sirketler pazarlama, personel, üretim, finans ve kalite gibi birçok sorunu da çözüme kavusturabilirler. KOB'iler de, sirket birlesmelerine temelde sinerjik etki saglama basta olmak üzere, dıs pazarlar açılma, rekabeti ortadan kaldırma, nitelikli personel edinme, büyüme gibi genel olarak isletmelerin birlesmeden bekledigi amaçları beklerler. Kütahya'da sirket birlesmelerini KOB 'ler yönüyle analiz etmek isteyen bu arastırmada, Kütahya'da sirketlerin birlesme egilimlerinin arastırılmasının yanında birlesen iki ayrı sirkette incelemelerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In today?s world, competition pressure has reached to global dimension and to resist this presure compenies apply various strategies. The aim of these strategies both to continve the existence of companies and to provide synergic effect. Today?s competition pressure forces compenies to strategies which provide synergic effect. One of the strategies which companies apply to provide synergic effect is unification of companies. Companies want to realize their goals which they can not realize by then selves by uniting with the methods which are, buying, taking over and unification with a different company. When unification aims are analized different goals can be determined like expanding the marketing share, financial possibilities, removing technological insufficiencies, opening to foreingn market, profiting by mcasure economy, making new investments, realizing a project which a company can?t realize by oneself, development, discount of taxes, etc. Applying unification strategy, companies can solve the problems like marketing, production, personnel, finance and quality etc. KOB'?s expect the same results with companies from unification; like, providing synergic effect, opening to foreign markets, removing competition, acquiring qualified personnel, development etc. In this research which analyses companies unifications at the aspect of KOB'?s, also explains both companies unification tendencies and two different united compenies in Kütahya.