Yöneticilerin koçluk uygulamalarının satış personelinin iş tatmini üzerine etkileri ve satış personeline yönelik uygulama
Effects of supervisory coaching applications on sales represantatives' job satisfaction and a survey to sales employees.
- Tez No: 215240
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda, uzun dönemli ögrenmenin gerçeklestirilmesi, yüksek derecede motivasyon saglanması ve çalısan performansı, çalısma iliskileri, is tatmini ve örgütsel baglılıgın gelistirilip artırılması gibi amaçlara ulasabilmek için çalısanların ögrenme ve gelismeleri konusundaki sorumlulukların büyük ölçüde birim yöneticilerine devredilmeye baslanmasıyla birlikte koçluk kavramına verilen önem de giderek artıs göstermektedir. Ancak artan ilgiye ragmen bu alanda özellikle Türkçe literatürde birim yöneticilerinin koçluk davranısı ile veya birim yöneticilerin koçluk davranısının is tatmini gibi örgütsel çıktılarla iliskileri konusunda deneysel çalısmalara pek rastlanılmamaktadır. Bu çalısmanın amacı satıs yöneticilerinin koçluk davranıslarının is tatmini ile iliskisini belli bir sektör çerçevesinde ele almaktır. Bu baglamda çalısma su arastırma sorularının cevaplandırılması dogrultusunda yürütülmüstür: Yöneticilerin koçluk davranısları ile çalısanların is tatminleri arasında bir iliski var mıdır? Bu iliski dogrusal bir yöne sahip midir? Çalısanların demografik özellikleri ile koçluk ve is tatmini algılamaları arasında bir iliski var mıdır? Arastırma Adana bölgesinde çalısan 101 ilaç mümessili üzerinde Ceylan'ın (2002) 7 maddelik koçluk ölçegi ve Ackfeld ve Coote'nin (2005) 5 maddelik is tatmini ölçegi kullanılarak gerçeklestirilmistir. Bulgular çalısanların gelistirilmelerine yönelik etkin bir yaklasım olarak yöneticilerin gösterdigi koçluk davranısı ile çalısanların is tatmini arasında anlamlı düzeyde bir iliski bulundugunu ortaya koymaktadır. Ancak her ne kadar koçluk davranısı ve is tatmini birbiri ile iliskili olarak görünse de bu iliskinin dogrusallıgı ve demografik faktörlerle iliskili oldugu yönünde çok güçlü veriler elde edilememistir.
Özet (Çeviri)
Coaching has received considerable attention in recent years as the responsibility for employees? learning and development has been increasingly devolved to line managers for producing long-lasting learning, contributing to high levels of motivation, and improving and enhancing employee performance, working relationships, job satisfaction, and organizational commitment. Despite the growing interest, there exists little published empirical research that measures specific coaching behaviors of line managers or examines the linkages between line managers? coaching behavior and employee satisfaction in Turkish literature. The purpose of the research is to examine supervisory coaching behavior in an industrial context and to assess its association with employee job satisfaction. So, the study was guided by the following research questions: Is there a relationship between supervisory coaching behaviors and employee job satisfaction? Is there a positive association between supervisory coaching behaviors and employee job satisfaction? Is there a relationship between worker?s demographic characteristics with coaching and job satisfaction perceptions? Research conducted on 101 medical sales representatives in Adana district using seven point coaching scale of Ceylan (2002) and five point job satisfaction scales of Ackfeld and Coote (2005). Our findings lend credence to the efficacy of supervisory coaching as an employee development approach that can have a positive impact on job satisfaction. However, although coaching and job satisfaction related with each other, it was apparent that there was little evidence on its positive association with employees? job satisfaction and demographic characteristics.