Proje yönetiminde stratejik planlama ve olgunluk modeli kapsamında yapılan bir uygulama
Strategic planning for project management and a study using project management maturity model
- Tez No: 215254
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRKAN HAŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Proje Yönetiminde mükemmellik, uygun bir zaman çerçevesi ve proje yönetiminde gerekli olan planlama yapılmadan gerçeklesemez. Her ne kadar stratejik planlama ilkeleri yıllardır biliniyor olsa da, bu kavramların anlasılması ve islevlestirilmesi oldukça yenidir. Günümüzde, pek çok organizasyon stratejik planlamanın kurumlarına getirecegi kazanımları fark etmesi sebebiyle, proje yönetiminde stratejik planlama ihtiyacına öncelik vermeye baslamıstır. Bu çalısma üç ana bölüme ayrılmıstır. Birinci bölüm, Proje Yönetiminin lkeleri ve Proje Yönetimi çin Stratejik Planlama konularını; ikinci bölüm ise organizasyonların Proje Yönetiminde Stratejik Planlama kavramının nasıl kullanılacagı hakkındaki genel bilgileri verecek olan Proje Yönetimi Olgunluk Modelini-PYOM- ve proje yönetiminde kullanılan klasik ve modern gelismeleri içermektedir. Çalısmanın uygulama bölümünde verilen Olgunluk Degerlendirme Modülünü ise, herhangi bir organizasyondaki proje yöneticileri ve üst yöneticilerinin uygun zaman dilimlerinde uygulayarak raporlandırabilecegi bilgisayar destekli bir uygulamadır. Bu çalısmada belirtilen, Proje Yönetimi Olgunlugunu kazanma sürecindeki çesitli gelisme asamaları, organizasyonların kendilerini, Proje Yönetiminde ne kadar ilerleme gösterdigini belirlemesinde kullanılabilir. Proje Yönetimi Olgunluk Modelinin en büyük avantajı, olgunlugun her asamasının herhangi bir isletmeye göre ayarlanabilir olmasıdır. Bu ayarlama imkânı, Proje Yönetiminde Stratejik Planlama ve Olgunluk Modelini tüm organizasyonlar için çekici bir referans haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Excellence in project management cannot occur, at least not within a reasonable time frame, without some form of strategic planning for project management. Although the principles of strategic planning have been known for several decades, an understanding of their applicability to project management is relatively new. Today, as more companies recognize the benefits that project management can provide to their ?bottom line,? the need for strategic planning for project management has been identified as a high priority. This study is broken down into three major parts. The first part, discusses the principles of Project Management and Strategic Planning for Project Management. The second part, details the modern and classical developments of Project Management and the project management maturity model (PMMM), which will provide organizations with general guidance on how to perform strategic planning for project management. The last part provides a computer-aided Maturity Assessment Tool which can be carried through by any project managers or executives at any organization. The various levels, or stages of development, for achieving project management maturity, and the accompanying assessment instruments, can be used to validate how far along the maturity curve the organization has progressed. One large company requires that, each month, managers and executives take the Maturity assessment module and then verify that progress toward maturity is taking place from reporting period to reporting period. Perhaps the major benefit of the PMMM is that the assessment instruments for each level of maturity can be customized for individual companies. This customization opportunity makes Strategic Planning for Project Management Using a Project Management Maturity Model highly desirable as a required or reference for all organizations.