Zihin engelli öğrencilere doğrudan öğretim yaklaşımıyla sosyal beceri öğretiminin etkililiğinin incelenmesi
An investigation of effectiveness of the social skills training conducted through direct insruction approach formentally retarded students
  1. Tez No: 215264
  2. Yazar: SALİH ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Zihin engelli çocukların sosyal becerileri kazanması, toplumla uyum içindeyaşamaları açısından çok önemlidir. Ülkemizde zihin engelli öğrencilere, bilişselsüreç yaklaşımıyla, drama yoluyla ve akran aracılığıyla sosyal beceri öğretimininetkililiğiyle ilgili araştırmalar yapılmış ve etkili oldukları sonucuna ulaşılmıştır.Ülkemizde doğrudan öğretim yaklaşımıyla sosyal beceri öğretiminin etkililiğiyleilgili bir araştırma bulunmamaktadır. Bu araştırmada, telefonla uygun şekildekonuşma önkoşullarını karşılayan zihin engelli öğrencilere, telefonla konuşmayıkazandırmada doğrudan öğretim yaklaşımının etkililiği araştırılmıştır.Araştırma, tek denekli deneysel desenlerden, denekler arası çoklu yoklamamodeline göre desenlenmiştir.Araştırmada, sosyal beceriler arasından `telefonla uygun şekilde konuşmabecerisi' öğretimde kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini, 2004-2005 eğitimöğretimyılında Ankara Mili Piyango Başkent İş Okulu'na devam edenöğrencilerden, telefonla uygun şekilde konuşma becerisine sahip olmayan ve bubecerinin önkoşullarını karşılayan 5 öğrenciden 3'ü oluşturmaktadır.Araştırmada verilerin toplanabilmesi için `Telefonla Konuşma Beceri ÖlçüAracı' oluşturulmuştur. Bu ölçü aracı uygulanarak, öğrencilerin başlama düzeyi,yoklama verileri, öğretim sonu değerlendirmeleri ve süreklilik verileri toplanmıştır.Doğrudan öğretim yaklaşımıyla hazırlanan telefonla konuşma sosyal beceriöğretiminde; model olma, ipucu verme ve geri çekmeyi kapsayan rehberliuygulamalar ve bağımsız uygulama aşamalarıyla öğretim planları hazırlanmıştır.Araştırma verileri grafikte gösterilmiş ve grafikler niteliksel olarak yorumlanmıştır.iiAraştırmada elde edilen bulgulara göre, doğrudan öğretim yaklaşımıylahazırlanan telefonla konuşma sosyal beceri öğretimi, araştırma kapsamındaki üçöğrencinin de beceriyi kazanmalarında ve sürdürmelerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Acquisition of social skills is very important for mentally retarded children interms of living with society in accord. The effectiveness of social skills trainingpresented through cognitive-behavioral, drama-based and peer tutoring approacheshas been investigated in Turkey and finally the researches indicated that theseapproaches could be effective. However there has not been any research on theeffectiveness of direct instruction of social skills in Turkey. The effectiveness ofAppropriate Talking Skills with Telephone Social Skill Intervention Program whichstructured and presented through direct instruction method for mentally retardedchildren having pre social skills for appropriate talking with telephone investigated inthis research.Multiple probe model with probe conditon across subject, which is one of thesingle subject research designs, was used for this research. The subjects of the studyconsist of three of the five students who have pre social skills requring perfomanceappropriate talking with telephone social skill but have not talking with telephonesocial skill and attend to Ankara National Lottery Working School in session 2004-2005. In the research, ?talking with telephone appropriately? among social skills wasused for intervention sessions.Talking with Telephone Skill Measurement Material was developed to collectdata in the study. By using this material, baseline, during intervention, probe, postintervention and follow-up data was collected. Talking with telephone social skillintervention program through direct instruction approach consists of guided practiceand independent practice included motivation, modeling, giving clue and retraction.The research data displayed at chart and charts commented qualitatively.The findings obtained from this study indicated that Talking Skills withTelephone Social Skill Intervention Program which was structured and presentedwith direct instruction method was effective in acquisition and following of skill onthree mentally retarded children.