İlköğretim 6. sınıf görsel sanatlar eğitimi ders konuları üzerine öğrenci ve öğretmen görüşleri
The teacher and student opinions about 6 th grade visual art lessons
  1. Tez No: 215276
  2. Yazar: NUR CANAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Eğitimin niteliğinin geliştirilmesi, evrensel bir bakış açısıyla beraber ülkenineğitim amaçlarına ve yaşanan çağın koşullarına göre geliştirilen bir eğitimprogramına bağlıdır. Eğitim programları, eğitimin planlı ve kontrollü bir süreçolmasını sağlar.Ülkemizde Görsel Sanatlar Eğitimi süre, mekân ve araç-gereçyetersizliğinden, bazı eğitimcilerimizin eksikliği ya da yanlış bakış açılarından,eğitim - öğretim programlarındaki sorunlardan dolayı problemlerin yaşandığı birderstir.Eğitim sürecinde öğrenci, öğretmen, yönetici, veli, fiziki koşullar, sosyoekonomikkoşullar ve öğretim programları etkin rol oynayan başlıca etkenlerdir. Buaraştırmanın amacı; İlköğretim 6. sınıf öğrenci ve görsel sanatlar öğretmenlerinin,İlköğretim 6. sınıf Görsel Sanatlar Eğitimi müfredat programındaki ders konularınayönelik tutumlarının bilimsel analiz yöntemleriyle çözümlenerek araştırılmasıdır.Araştırma verilerinin elde edildiği anket formları, SPSS for Windows (10.0)programında çözümlenmiştir. Deneklerin görüşleri tek yönlü varyans analizi (OnewayANOVA), t- testi, f testi ve çapraz tablolardan yaralanılarak çözümlenmiştir.Araştırma % 95 güvenilirlik seviyesinde 0,05 hata payı ile yapılmıştır. Veri toplamaaracının iç tutarlılığını saptamak amacıyla Cronbach Alpha güvenilirlik katsayılarıöğrenciler için ? = 0,8399, öğretmenler için ise ? = 0,6999 hesaplanmıştır.Günümüz teknoloji çağında Görsel Sanatlar Eğitimi programı, sanatınöğrenilebilir bir disiplin olduğu gerçeği düşünülerek düzenlenmelidir. Öğrencileriniiilgi duyduğu veya ilgisiz olduğu konulara göre strateji geliştirmelidir. Programınuygulayıcılarının (öğretmen ve öğrencilerin) görüşleri dikkate alınmalıdır.Bu çalışma ile öğrenci ve öğretmenlerin görüş açılarını belirleyerekgeliştirilecek yeni stratejilere ışık tutabilmek hedeflenmiştir. Sanat eğitimine gerekenönemin verilmesinin uygar toplumlar için önemli bir koşul olduğu bilinmelidir
Özet (Çeviri)
The development of education depends on a developing education programwhich is grown for the country?s education aims and lifes conditions with a universalpoint of view. Education programs provide education to be a planned and controllingprocess.In our country Visual Art Education lesson is a lesson which has problemswith time insufficiency, equipments, education programs and some lack of educationby teachers and managers.Teacher, manager, parents, physical conditions, social-economical conditionand education programs are the main factors in education process. The aim of theresearch is to solve the attitude of Primary School?s 6th Class students and visual artteacher for 6th Class curriculum with scientific analyses.After collecting and controlling questionnaire forms, they were analysed inSPSS for Windows (10,0). The samples opinions are solved with one way varianceanalyse (One-way ANOVA), t-test, f- test and diagonal tables. The error fraction istaken as 0,05 and the researh is done with % 95 confidence level. To determine theinternal consistency of data collection tool, Cronbach Alpha reliability coefficient iscalculated as ? = 0, 8399 for students and as ? = 0, 6999 for teachers.Now a day, technology age Visual Art Education program should be preparedregarding the fact that art is a learning discipline. Students should develop strategiesaccording to the topics they are interested in and not interested in as well. Thethoughts of program users (teacher and students) shold be considered carefully.The aim of this research is to enlighten new strategies developing with theivdetermination of students and teachers point of view. As a conclusion, givingimportance to art education should be considered as a provision for a civilizedsociety.