Görsel sanatlar dersinde yapılandırmacı yaklaşıma dayalı öğretim uygulamalarına ilişkin öğretmen görüşleri
Instructions impressions concerning the education implications based on restructuring approach in the visual arts course
- Tez No: 211684
- Danışmanlar: Y.DOÇ. DİNÇER ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sürekli degisim içinde bulunan dünya, yenilikleri ve gelismeyi kavrayan, bunun yanında kendi üzerine düsen görevlerin de farkında olan bireylerin varlıklarına ihtiyaç duymaktadır. Bir toplumun çagdas toplumlar düzeyine ulasması için; bilgilerin, inançların ve duyguların bireylere dogrudan aktarılması yeterli degildir. Görsel sanatlar, yasantımıza canlılık verir, bizleri duygusal yapar ve hassaslasmamızı saglar. Görsel sanatlar her bir bireyin özgünlügünü, gerçek kisiligini, benzersizligini, yaratıcı düsünü ortaya çıkarmasıyla ilgilenir. Görsel sanatlar taraf tutmaz, yönlendirmez, kısıtlamaz. Hayat sanatsız hayal edilemez, hayal etmek bile akılda bir mekâna kuruludur. Hayatın her alanında estetik kaygılar hâkimdir. Özellikle egitim alında görsel sanatların sistematik ve belli programa sokulması ögrencilerin tüm yasamlarını etkileyecek olumlu ilerlemedir. Görsel sanatlar egitimi ögrenci psikolojisini dikkate alır. Bu asamalar hem somut hem de soyut anlamdadır. Gelisimi psikolojik açıdan olusurken biyolojik olarak da devam etmektedir. Düsünme, konusma, fikir edinme ve sunma, tanıma vs. gibi. Her biri onlara verilen egitim ve ögretim esliginde süregelmektedir. Görsel sanatlar egitimi çocugun tüm gelisim evrelerine yardım eder. Düsünmeyi, kendini ifade etmeyi, yaratıcı fikirler üretmeyi ve en önemlisi nasıl üretecegini ve bunu nasıl sunacagını ögrenir. ii Bu arastırmanın temel amacı, görsel sanatlar dersinde yapılandırmacı yaklasıma dayalı ögretim uygulamalarına iliskin ögretmen görüslerini ortaya koymaktır. Arastırma tarama modelinde ve 2006?2007 ögretim yılında Eskisehir il merkezinde Milli Egitim Bakanlıgı'na baglı 7 ilkögretim okulunda gerçeklestirilmistir. Arastırmada 23 sınıf ögretmeniyle görüsme yapılmıstır. Arastırmada lkögretim I. Basamak düzeyi Görsel Sanatlar Egitimi (Resim-s) dersi ele alınmıstır. Arastırma verileri, ögretmen görüslerinin eksiksiz ortaya çıkarılması amacıyla, nitel arastırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmıs görüsme yoluyla toplanmıstır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel çözümleme teknigi kullanılmıs ve elde edilen bulgular sayısallastırılarak sunulmustur. Yapılandırmacı yaklasıma dayalı görsel sanatlar dersi planına iliskin görüsme soruları, arastırmacı tarafından olusturulmustur. Olusturulan bu görüsme soruları ögretmenlerin tüm tarafsız düsüncelerini ortaya koyacak nitelikte hazırlanmıs olup, görsel sanatlar derslerinin yapıcı yaklasıma dayalı olarak ne kadar uygun islenip islenmedigini saptamaya çalısma niteliginde sunulmustur. Arastırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, ögretmenlerin büyük bir kısmının görsel sanatlar dersinde yapılandırmacı yaklasıma dayalı ögretim uygulamalarının olumlu, bir kısmının ise olumsuz olarak gördükleri sonucuna ulasılmıstır. Bununla birlikte ögretmenlerin görsel sanatlar dersini yapılandırmacı yaklasıma dayalı ders programlarıyla islerken bazı sorunlarla karsılastıkları saptanmıstır. Bu sorunlar ise; materyal eksikligi, atölye eksikligi, sınıfların kalabalık olması, yardımcı kaynakların olmaması, ögretmenlerin yeterli bilgiye sahip olmaması, yas seviyelerine uygun somut etkinliklerin yapılamaması, brans ögretmenlerin eksik olusu, konulara göre zamanın fazla uzun tutulması ve velilerin derse olan olumsuz yaklasımları seklinde ortaya çıkmıstır. Ayrıca, ögretmenler görsel sanatlar dersinin yapılandırmacı yaklasıma dayalı olarak nasıl daha verimli islenebilecegine dair görüslerini de bildirmislerdir.
Özet (Çeviri)
The world is inside of consistently evolotions. It needs to people who can absorb innovations and improvements furthermore they should be aware of their responsibities. Knowledge and believes are transfered to people, is not enough to make a society reach level of modern societies. Visual arts lesson has importance in our culture like other cultures have. Visual arts are sensitive side of our soul. It makes us emotional. Visual arts help people to find out themselves' originality, creative imaginations and dreams. It is a way to show dreams and make them real. Visual arts are neutral furthermore they do not orient people. Nor do their imagines restrict. Life could not be imagine without art, moreover our imaginations's has a stage in our mind. Also image is concerning art. There are aesthetic anxienties on all sides of our life. If vısual arts have a systematic program in education, it makes a positive effect to students life. Vısual arts take into consideration students' psychology. The growth periods of children have so different levels and every level has a great importance for their iv development. We have to know these periods and we should focus on theirs life, it is our duty.. These levels are concrete also abstrack too. Psychological and biological developments keep on together when children are thinking, speaking or forming an opinion. During this process, their education should support theirs development. Students learn how they express themselves, and how represent these attitudes The aim of this research expose teachers thoughts about educational applications of constructivism. In this resarch, 23 classroom teachers was interviewed from7 primary education schools of The Ministry of National Education in Eskisehir. First level of visual arts education (Paint- Work) was focused on in this resarch. These resarch's data was collected by using half constructive method, which is one of qualitative research, to reveal of teachers' opinions completely. Descriptive analysis method was used to analyse data. Findings was presented by numerical. Interview questions which are about lesson planning of visual arts (that's aggreable with constructivism), was formed by researcher. These questions are able to expose of theachers thoughts about constructivism at visual arts. Also this resarch questions tried to establish if lessons were taught according to constructivism or not. As to findings of resarch, considerable part of teachers have positive thoughts about constructivism however some of teachers think that constructivism is a useless method. Nevertheless a part of teachers adressed that they faced to a lot of problems when they try to lecture lesson in respect of constructivism. Mentioned problems are lacking of equipment,atelier, teachers' haven't got information about constructivism enough, activites are not appropriate for students ages, lacking branch teachers, so many repetitions and parents are not interested in visual arts lessons enough. v Teachers had exposed theirs opinions about how these lessons teach students more succesfully also.