T.c. Emniyet Teşkilatı'nda polis amiri yetiştirmedeki değişim sürecinde Polis Akademisi
The Police Academy within the process of change in the training of the ploice superiors in Turkish Police Organisation
  1. Tez No: 215275
  2. Yazar: YILMAZ TÜMÜKLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE FÜSUN ÖKSÜZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin iç güvenliğinde şehir merkezlerinin asayişve güvenliğinden sorumlu kolluk kuvveti olan Türk Polis Teşkilatı 160 yıllık köklübir tarihe sahip olmasına rağmen polis yetiştirecek bir eğitim kurumunun kurulmasıuzun yıllar almıştır.Polis eğitimiyle ilgili ilk eğitim çalışmaları ise 1890 yılında İstanbul polisinemesleki kursların verildiği bir dershanenin kurulması; 1907 yılında Selanik PolisOkulu'nun açılması ile olmuştur. Cumhuriyet'in kuruluşuna kadarki dönemde poliseğitimi ile ilgili olarak bu okullar, mevcut polis memur ve amirlerine mesleki konularve mevzuatın uygulanması ile ilgili dersler verildiği eğitim kurumları olmuşlardır.--++--Türk Polis Teşkilatı'nın amir personelini yetiştirmek üzere bir eğitimkurumunun kurulması 1937 yılında Ankara'da Polis Enstitüsü'nün kurulması ilegerçekleşmiştir.Türk Polis Teşkilatı'nın her kademe amir personelini birer yıllık eğitimvererek yetiştirmek üzere kurulan Polis Enstitüsü, önce iki yıllık, sonra üç yıllık,daha sonra da 1980 yılında dört yıllık yüksek öğretim kurumuna dönüştürülmüştür.1984 yılında çıkartılan 3087 sayılı PYÖK ile Enstitü adı ?akademi? olarakdeğiştirilerek, polis amirlerine yüksek lisans eğitimi yapma imkanı öngörülmüştür.---Polis Akademisi 2001 yılında çıkartılan 4652 sayılı PYÖK ile memur, amirve yönetici ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans, lisans, lisans üstü eğitim-öğretim,yapan, bünyesinde fakülte, enstitü ve polis meslek yüksek okulları bulunan bilimselözerkliğe sahip yüksek öğretim kurumu olmuş ve polis amirleri, dört yıllık eğitimöğretimveren Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde yetiştirilmeye başlanmıştır. BugünTürkiye'de Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Emniyet Teşkilatı'nın üst kademe amirpersonelinin yetiştirildiği tek öğretim kurumudur.Bu araştırmada 1890 yılından 2001 yılına kadar polis amirlerinin eğitimi alanındayapılan değişikliler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Turkish Police Organisation, which is the police force responsiblefor the public peace and security in the city centers in terms of the internal security ofthe Turkish Republic, has a long-standing history of 160 years, it took years for aninstitiution that would train polices to be established.It was with the opening of the classes in 1890 in which vocational courseswere offered to the police of Istanbul and with the establishment of Salonika PoliceSchool in 1907 that the first educational steps in the training of the police started tobe taken. Until the declaration of the Republic, in these classes and schoolsmentioned, the superiors and the officers were offered education on vocationalissues and execution of the legislation. However, it was not until 1937, when thePolice Institute was established in Ankara, that any schools undertaking the trainingof the superior staff of the Turkish Police Organisation had existed.Police Institute, having been established in order to train superior staff ofevery rank in the Turkish Police Organisation with one year of education wastransformed into a school of higher education of two years first, then into that ofthree years, and then finally into a school of higher education of four years in 1980.Police Institute was given the name of ?academy? in 1984 and started to offer itsstudents the facility for their master?s degree.With the Act No: 4652 in 2001 the Police Academy has come out as ascientifically authonomous school of higher education with its pre- undergraduateand undergraduate programs, faculties, institutes, and vocational higher educationschools, all intended to meet the Organisation?s need for officers, superiors andadministrators. Thereafter, police superiors have started to be trained in the Facultyof Security Sciences offering four years of education.. The Faculty of SecuritySciences is the one and only school in Turkish Republic today training the higherranksuperior staff of the Police Organisation.In this study, the changes taking place between 1890 and 2001 in the training ofpolice superiors have been analyzed.