Beden eğitimi öğretmenlerinin meslekte karşılaştıkları sorunlar (Trabzon ili uygulaması)
- Tez No: 215278
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; beden eğitimi öğretmenlerinin meslekte karşılaştıklarısorunlar, okul yönetimi ile karşılaşılan sorunlar, okul ve fiziki şartlarla karşılaşılansorunlar, aldıkları eğitim yönünden karşılaşılan sorunlar, öğrenci ve ailesi ilekarşılaşılan sorunlar ile strese neden olan sorunlara dayalı olarak belirlenmeyeçalışılmıştır.Araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada bedeneğitimi öğretmenlerinin meslekte karşılaştıkları sorunları belirlemek amacıyla birölçme aracı gerçekleştirilmiştir. Geçerlik ve güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra,ölçme aracı 201 kişiye uygulanmıştır. İkinci aşamada elde edilen veriler tanımlayıcıve çıkarma istatistik yöntemiyle analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikle gurubunözellikleri frekans, yüzdelik, ortalama ve standart sapmalarla belirlenmiş, guruplararası farklılıklar ise t testi ve F testi ile araştırılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre;Okul yönetimiyle karşılaşılan sorunlar ile bayanların daha fazla karşılaştığısonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci ve ailesiyle karşılaşılan sorunlar ile bayanların dahafazla karşılaşmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Strese neden olan sorunlarlabayanların daha fazla karşılaşmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okulun köydeolması, okulun il merkezinde olmasından okul ve fiziki şartlarla ilgili sorunların dahafazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okulun köyde olması, okulun ilçe merkezindeolmasından aldıkları eğitim yönünden karşılaştıkları sorunların daha fazla olduğusonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the problems which Physical EducationTeachers faced with their occupation depend on school management, school andphysical conditions, the way of taken education, student and his family, situationswhich cause stress.The research was conducted in two stages. At the first stage, it was realized ameasurement instrument to determine problems which Physical Education Teachersfaced with their occupation. The measurement instrument was performed with 201people after the validity and the reliable ness studies. At the second stage, the gaineddata was analyzed with defining and removing statistic methods. The characteristicsof the group, frekans, percentage, average and standard deviation were determinedwith defining statistic method, the differences between groups were analyzed with `t?and `F? tests.According to the research?s results;It was reached that women faced with more problems which concern withschool management, student and his family and situations which cause stress. It wasreached that Scholl is in a village instead of province center causes more problemsconcern with physical conditions and school. It was reached that Scholl is in a villageinstead of district center causes more problems concern with the way of takeneducation.