Parça birleştirme (kırkyama) çalışmalarında programlı öğretim yönteminin etkililiği
Effect of programmed teaching method on combiningthe clothes (patchwork)
- Tez No: 215279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN EGELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma; programlı öğretim yönteminin, parça birleştirme (kırkyama)uygulamaları üzerine etkililiğini denemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Programlı öğretim yönteminin, parça birleştirme (kırkyama) uygulamaları üzerindedenenme sebebi, ülkemizde kaybolmaya yüz tutmuş bir el sanatıyken batıdanpatchwork adıyla bir akım olarak dönen parça birleştirme sanatına dikkat çekilmekistenmesidir.2005-2006 öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Endüstriyel Sanatlar EğitimiFakültesi, Aile ve Tüketici Eğitimi Bilimleri Bölümü 3.sınıf öğrencilerinden tesadüfiyöntemle seçilen 38 kişilik bir öğrenci kümesi üzerinde, geliştirilen aracın etkililiğidenenmiştir. Öğrenciler, 19'ar kişilik iki ayrı kümeye ayrılarak deneme ve denetimkümesini oluşturmuşlardır. Denetim kümesinde bir öğretmenle birlikte gelenekselyöntemle ders işlenmiş, deneme kümesinde ise, programlı öğretim yöntemine göregeliştirilen aracı takip ederek öğretmen gözetimi olmadan öğrencilerin kendikendilerine öğrenimi gerçekleştirmeleri, parça birleştirme tekniklerine göre panoyapmaları istenmiştir. Konu için ayrılan 6 haftalık sürenin sonunda gelenekselyöntemle ders anlatılarak elde edilen verilerle, programlı öğretim yöntemine görehazırlanmış aracın uygulanmasından elde edilen veriler karşılaştırılarak aralarındakifark ortaya konmaya çalışılmış böylelikle geliştirilen aracın etkililiği sınanmıştır.Aynı ortamda ve aynı süre verilerek uygulanan Bilgi-Başarı Testi ile, her ikikümedeki öğrencilerin bilgi düzeyleri ölçülmüş, değerlendirme ölçeği kullanılarakyaptıkları ürünler değerlendirilmiştir.Araştırmanın bulgularına göre her iki kümenin başarısı arasında anlamlı bir farkbulunmamıştır. Bu sonuç; geliştirilen aracın kullanılabilir olduğunu, ParçaBirleştirme (Kırkyama) teknikleri üzerinde uygulanabileceğini ortaya koymaktadır.Beceriye dayalı bir eğitimde, dikkatle hazırlanmış bir ders aracının, öğretmengözetimi olmadan daha geniş kitlelerin bireysel eğitiminde kullanılabileceğidüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
T his research was planned and done to try to effect of programmed teachingmethod on combining the clothes. The aim of this research is to draw attention to thishandicraft whick has been dying our country, but coming to Turkey from the west bythe name patchwork.This method was tried on 38 students who are studying at Family and ConsumerEducation Department, 3. year students of Industrial Art Faculty of Gazi Universityin 2005-2006 Academic year. These students were chosen randomly. They weredivided into two groups of 19 for research. One group is controlled and the other istrial group. In controlled group the lesson was done according to ?TraditionalMethod? with a teacher, in trial group students were required to teach themselves bythe following the material which was designed according to ?Programmed TeachingMethod? without a teacher. By using techniques of combining clothes they prepareda wall panel. Six weeks later by comparing the outcomes of two groups, thedifference between them was seen and the effectiveness of the material was wastried. In the same stuation and time a test was given to both groups and theirknowledge was evaluated. Using evaluation criteria, their products were evaluated.A c cording to results of this research, an important difference between twogroups wasn?t seen. This result indicates that this material can be used on combiningclothes techniques. (Patchwork9 It is thought that a well planned and preparedmaterial can be used to educate individuals in education which needs skill.İÇİNDEKİLER