Turizm otelcilik meslek lisesi mezunu mutfak elemanlarınınyeterliliği konusunda işverenlerin görüşleri
  1. Tez No: 215280
  2. Yazar: SAVAŞ BÜYÜKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
B u araştırmanın amacı turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara kademepersonelin yetişmesine örgün eğitimde katkıda bulunan T.C Milli Eğitim Bakanlığınabağlı Anadolu Turizm Otelcilik ve Meslek Lisesi'nden (A.O.T.M.L) mezun olan mutfakçalışanlarının yeterliliklerini değerlendirmektir. Araştırmada, A.O.T.M.L mezunları ileçıraklıktan yetişenlerin ve iki farklı turizm bölgesinin karşılaştırılması da yapılmıştır. Bunedenle bu okul mezunlarının çalıştığı Antalya İli Alanya İlçesinde 79, AnkaraMerkezde 32 özel turizm işletmesindeki işverenlerden anket ve görüşme yolu ilebulgulara ulaşılmıştır. Araştırmada görüşleri alınanların 20'si personel müdürü, 34'üyiyecek-içecek müdürü, 32'si genel müdür, 25'i aşçıbaşı olup toplam 111 kişidir.Araştırmacı tarafından veri toplamak amacı ile hazırlanan anket formu bölümsorumluları tarafından doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is assessing the sufficiency of kitchen staff who aregraduated from Anatolian Tourism Hotel Management and Vocational High School(A.O.T.M.L.), which is connected to Turkish Republic Ministry Of Education; and alsothese schools make contribution for supplying qualified mid-graded staff which tourismsector needs. At the research, a comparison was made in different tourism regions,between A.O.T.M.L. graduates and the ones comes from apprenticeship. Because ofthis, questionnaire and interviews were made to the employer of private tourismestablishments in which these school graduates work; these were with 79 person inAntalya City, Alanya Province and with 32 person in Ankara Center. At the research,111 person?s opinions were taken, 20 of them were personel manager, 34 of them werefood ? drink manager, 32 of them were general manager, 25 of them were head cook.For the purpose of getting data, questionnaire forms which are prepared by theresearcher, were filled out by department responsibles.