Okulöncesi öğretmenlerinin erken matematik eğitimi ile ilgili tutumları ve yeterliklerinin incelenmesi
The attitudes of preschool teachers about early methematics education and their point of view concerningto their efficacies
- Tez No: 215281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma; ?okul öncesi öğretmenlerinin erken matematik eğitimi ile ilgilitutumlarını ve yeterliklerini belirlemek? amacı ile planlanmıştır. Ankara İli sekizmerkez ilçesinde bulunan altı farklı kurumda görev yapan 327 okul öncesi veanasınıfı öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verileriaraştırmacı tarafından geliştirilen ?Okul Öncesi Öğretmenlerinin Erken MatematikEğitimine İlişkin Tutumlarını Belirleme Aracı? ve ?Okul Öncesi ÖğretmenlerininErken Matematik Eğitimine İlişkin Yeterliliklerini Belirleme Aracı? ile toplanmıştır.Elde edilen bulgulara göre; Öğretmenlerin Hizmet içi eğitim alıp almamadurumlarına göre erken matematik eğitimine ilişkin tutumlarında ve yeterliliklerindefarklılık görülmemiştir (p>0,05). Öğretmenlerin daha önceki yaşantılarında, öğrenimsüreleri boyunca, matematik ile ilgili olumsuz deneyim yaşama durumlarının erkenmatematik eğitimine ilişkin tutumlarına ve yeterliliklerine etkisi görülmemiştir(p>0,05).Okul öncesi öğretmenlerinin yaşlarının erken matematik eğitimine yöneliktutumlarının ?Çocukların matematiksel becerilerine ilişkin tutumları? alt testinde 36-40 yaş grubu aleyhine anlamlı farklılık belirlenmiştir (p0,05).Öğretmenlerin hizmet yıllarına göre erken matematik eğitimine yöneliktutumlarına etkisi incelenmiş; Erken matematik eğitimi ortamına ilişkin tutumları alttestinde 6-10 hizmet yılına sahip öğretmenlerin lehine farklılık belirlenmiştirii(p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was planned for determining the attitudes of preschool teachersabout early mathematics education and their point of view concerning to theirefficacies. 327 preschool and nursery school teachers in charge in six differentestablishments placed in eight center-district of Ankara were formed sampling of thisresearch. Research data was collected with ?Preschool Teachers' Attitudes towardsEarly Childhood Math Assessment Instrument“ and ”Preschool Teachers' Self-Efficacy Related to Early Childhood Math Assessment Instrument“. In the process ofdeveloping tools, validity and reliability study of measures implemented by takingauthority view was made to sampling group that consist of 172 teacher and measureswas taken shape.According to the findings; any difference regarding to early childhood mathwas determined whether teachers have in-service training or not. (p>0.05) In formerlife of the teachers, during the education period, any effect of negative experienceabout mathematics to their attitudes and self-efficacies relating to early childhoodmath (p>0.05).In sub-test of ”teacher? attitudes towards the children? mathematical skills“were determined meaningful differences against to 36-40 age group (p0.05).vAttitudes of the teacher toward early mathematics education according toemployment years were analyzed; significant differences in favor of teachers worked6-10 years were determined in the subtest of attitudes relating to early mathematicseducational environment (p0.05), in their self-efficacy about early childhood math meaningfuldifference was determined against independent nursery school (p0.05). According to teacher's need to support relating to earlychildhood math or not, meaningful difference against the teachers who say ”yes I amneed to“ in their self-efficacy relating to early childhood math was determined(p0.05).