Ankara Etnografya müzesinde bulunan 13. yüzyıl Selçuklu dönemi ahşap kapı süslemeleri
Ornamentation techniques ofthe wooden doory madeby Seljikianin 13 th century in Etnogropy Museum
- Tez No: 215282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, 110 sayfa ve yedi bölümden oluşmaktadır. Geleneksel Türk Sanatlarıiçerisinde önemli bir alan olan ahşap Sanatı; incelenmesi ,araştırılması gereken dallarınbaşında yer alır. Bu nedenle Anadolu'da Türklerin geliştirdikleri ahşap sanatındamotif,şekil,kompozisyon teknik ve malzeme kullanımının tespit edilmesi ve belgelenmesigerekmektedir. Bu amaçla yapılan bu çalışmada, Ankara Etnografya Müzesinde yer alan 13.yüzyıl Selçuklu dönemine ait beş adet ahşap oyma kapıların üzerindeki motif ve süslemeteknikleri incelenmiştir.Araştırma kapsamında, Türklerde ahşap işçiliği hakkında genel bilgiler verilerek,Ankara Etnografya Müzesinde yer alan 13. yüzyıl Selçuklu dönemi ahşap kapılar üzerindekisüslemelerin teknik, kompozisyon ve motifleri ele alınmış, elde edilen veriler, tablolar halindesınıflandırılarak , konuya ait fotoğraf ve çizimlerle birlikte sunulmuştur.Araştırmada AnkaraEtnografya Müzesinde bulunan Selçuklu dönemi Ahşap oyma kapıların orijinalleri üzerindenalınan mulajları 1/1 çizilmiş ,röleveleri çıkarılmış ve günümüzdeki durumları belgelenmiştir.Tezde çizimler ½ ölçekli olarak verilmiştir.Maddi kültür değerlerimizin önemli bir kısmını oluşturan Selçuklu dönemi Ahşapoyma kapılarının sanat tarihi açısından değişik yayınlarda araştırılmış olduğu görülmekleberaber, kapıların küçük bir bölümü de olsa teknik,motif ve kompozisyon özellikleriyönünden röleve çalışmaları yapılmadığı için ve bu çalışmanın daha sonra yapılacakaraştırmalara kaynaklık edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research cansists of 7 sections and 110 pages wooden art should be examined andresearched.So wooden arnaments adornments, the motives and ornomen tation technigues ofthe wooden work which are improved by turkish in the research done for this reason havebeen examined the motives and ornamentation technigues of the wooden doors made bySeljikianin 13 th Century in Etnography musuem.Within the scope of this research, the techniques, composition and motives of theornamentation of wooden doors made by Seljukian in 13 th century have been dealt with,providing general information about the Turkish wooden Art , Furthermore, information aboutEtnografhy musuem is given and closely studying the samples of the wooden doors related tothe topic have been presented.The information discovered and gathered has been illustretedtihrough the photographs and drawings.We hope that this work shall be a permanent documentation, which will transmit to thefuture generations the cultural elements culminated in the wooden doors which is made byseljikion in 13 th century in Etnography musuem.