Gezi-gözlem yönteminin coğrafya eğitim - öğretimindeki önemi, öğrenci başarısına etkisi ve diğer öğretim yöntemleriyle karşılaştırılması
Excursion observetion method in geograpy teaching, the influence of this method on the students? success and a comparison of this method with the other educational methods
  1. Tez No: 215308
  2. Yazar: SİBEL TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, ortaöğretim coğrafya eğitimi ve öğretiminde gezi-gözlemyönteminin kullanımı, öğrenci başarılarına etkileri ve diğer öğretim yöntemleriylekarşılaştırılması ortaya konmaya çalışılmıştır.Eğitimde, hedeflenen amaçlara ulaşmak için çeşitli öğretim etkinlikleriuygulanır. Her dersin öğretilmesinde ve öğrenilmesinde faklı uygulama alanı olanöğretim yöntemleri çok çeşitlidir. Başlıca kullanılan öğretim yöntemlerinden biri degezi-gözlemdir. Coğrafya eğitiminde çok önemli bir yeri olan gezi-gözlemyönteminin kullanılması, bu dersin konularının öğrenciler tarafından rahatlıklakavranmasını sağlamaktadır. Öğrenciler olay ve nesneleri yerinde inceleme vearaştırma fırsatı yakalayarak, daha kolay algılamaktadır.B u araştırmada coğrafya eğitimini daha aktif ve daha objektif olarak nasılverilmesi, öğrencilere dersi sevdirerek onların bilgilerinin kalıcılığını hangi öğretimetkinliğiyle sağlanması gerektiği, gezi-gözlem yönteminin coğrafya eğitimindekiyeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmayı yapabilmek için Ankara İliŞereflikoçhisar ilçesinde bulunan beş devlet okulunda okul yöneticilerine, coğrafyaöğretmenlerine ve coğrafya dersi gören öğrencilere bir tutum ölçeği uygulanmıştır.Araştırmaya 5 okul yöneticisi, 7 öğretmen ve 389 öğrenci katılmış, uygulanantutum ölçeğinin geçerliliği ve güvenilirliğinin analizi için ölçek öncedenŞereflikoçhisar Lisesinde pilot uygulama yapılmıştır. Bu uygulama sonucundatutum ölçeğinin yöneticiler için 18 madde, coğrafya öğretmenleri için 34 madde,öğrenciler için 17 madde halinde uygulanmasına devam edilmiştir. Elde edilensonuçların analizinde Word, Excel ve SPSS paket programı kullanılmıştır. Anketverileri değerlendirilerek bazı sonuçlara ulaşılmıştır.IIYaptığımız anket çalışmaları sonuçlarına göre okullarımızda gezi-gözlemyöntemi yeterince kullanılmamaktadır. Okullarda % 20 oranında gezi-gözlemyöntemine başvurulmuştur. Gezi-gözlem yöntemine başvurmamanın en önemlinedenleri arasında ekonomik etkenler bulunmaktadır. (%60)Gezi-gözlem sırasında öğrenciler birden çok etkinlik içine girerler. Olay venesneleri gören, inceleyen, araştıran, gözlemleyen öğrenciler daha kolayöğrenmektedir. Yine öğrenciler beş duyu organını da aynı anda kullandığından olayve nesneleri rahatlıkla algılamaktadır. Bu açıdan gezi-gözlem yöntemi öğrencibaşarısı üzerinde önemle etkilidir. Gezi-gözlem yönteminin uygulaması sırasındadiğer birçok yöntem aynı anda zaten kullanılmaktadır. Bu açıdan gezi-gözlemyöntemi son derece yararlıdır ve öğrenci başarısı üzerinde etkili olmaktadır. Ancakgezi-gözlem yönteminin diğer yöntemlere göre daha fazla zamana ihtiyaç duymasıve maddi harcamayı gerektirmesi bu yöntemin uygulamasını zorlaştırmaktadır.Ayrıca öğretmene gezi-gözlem sırasında diğer yöntemlere göre daha fazlasorumluluk yüklenmektedir. Bunun yanında gezi gözlem dışındaki yöntemlerin azzaman istemesi ve masrafsız olmaları daha çok kullanmalarına neden olmaktadır.Ancak şu da gerçektir ki gezi-gözlem yönteminin uygulaması sırasında diğerbirçok yöntem aynı anda zaten kullanılmaktadır. Bu açıdan gezi-gözlem yöntemineson derece yaralıdır ve öğrenci başarısı üzerine etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
İn this research, it?s been aimed to put forward the use of the `Excursion-Observation Method? in geography teaching in the Secondary Education; theinfluence of this method on the Students? Success and a comparison of this methodwith the other educational methods.Teaching Educational Methoda are used in order to achieve the objected aimsand to provide the execution of learning. The educational methods which havedifferent application fields in teaching and learning each subject, are various. One ofthe mainly used educational methods is the `Excursion Observation?. The use of the`Excursion Observation Method? in Geography teaching help the students tocomprehend the topics of this subject easily. The students have the opportunity toexamine and to research the events and the objects in their own scene, so theyperceive them much beter.İn this research, in order to put forward the influence of the `ExcursionObservation Method? on the students? Success in Geography teaching in theSecondary Education and to make a comparison of this method and the others, aseries of questionnaires have been applied. By the evaluation of thesequestionnaires? data, some particular results have been obtained. According to thisdata;In the Secondary Education, the `Excursion Observation Method? isn?t usedsufficiently. The usage rate of this method in schools is only 1% . Among the mostimportant reasons for not applying the `Excursion Observation Method? are theeconomical factors(60%).During an application process of the `Excursion Observation Method?, thestudents participate in more than one activity. The students who see, investigate,research and observe the objects and events learn in a much beter and easier way.IVMoreover, the students, just because of using their five senses at the same time,perceive the objects and events easily. From this point of wiew, the `ExcursionObservation Method? has an important effect on the Students?Success.Among all the methods used for Geography teaching, it?s been determinedthat the most effective one on the Students? Success is the `Excursion ObservationMethod?.However, compered with the order methods, the extra time and extraexpenses needed within, the application of the `Excursion Observation Method?becomes more difficult. In addition, during such excursion observation processes,the teachers have much more responsibility.On the other hand, the other methods, exceptfor the `Excursion ObservationMethod?, are used more frequently because of the less time and the less expenseneeded during the application.Neverthless, it is a fact that during the application o the`ExcursionObservation Method?, many other methods are used at once. In this respect, the`Excursion Observation Method? is very useful, indeed, and it?s really effective onthe Students? Success.VÖNSÖZ