Anaokuluna devam eden 6 yaşındaki çocukların başkalarının bakış açısını alma becerisi ile özsaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relation between the skill of getting perspective and selfesteem level of 6-year-old children attending kindergarten.
  1. Tez No: 215309
  2. Yazar: AZİZE GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, anaokuluna devam eden 6 yaşındaki çocukların başkalarınınbakış açısını alma becerisi ile özsaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesiamacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemi 2004-2005 öğretim yılında Manisa ilinin alt, orta, üstsosyo-ekonomik düzeyde ki bulunan M.E.B'na bağlı ilkokulların anasınıflarınadevam eden 6 yaşındaki 35'i kız 35'i erkek olmak üzere her sosyo ekonomikdüzeydeki bölgeden 70, toplam 210 çocuktan oluşmuştur.Bu çalışmada, çocukların bakış açısı alma becerilerini ölçmek için ?BakışAçısı Alma Testi? (Onur ve Şener 1996) ile özsaygı düzeylerini belirlemek amacıyla?Cassıdy Kukla Görüşme Formu? (Dikici 1998) kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, araştırma nitel değişkenleriçerdiğinden ve değişkenler arasındaki ilişkiye de bakılması gerektiği için ki-karetesti kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre, algısal bakış alma becerisi ile özsaygıdüzeyinin olumluluğu arasında anlamlı bir ilişki görülmezken (p=,09), benliğinaçıklığı arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür (p
Özet (Çeviri)
This research was done with the aim of examining the relation between theskill of getting perspective and self-esteem level of 6-year-old children attendingkindergarten.The sampling of the research is consisted of totally 210, 70 from every socioeconomicallevel, as 35 girls and 35 boys at the age of 6 attending kindergartens ofNational Education Ministry in level of the low, middle, high socio-cultural regionsin the school year of 2004- 2005 in the city of Manisa.In this study, ?Test of Getting Perspective? (Onur and Şener 1996) formeasuring the skill of getting perspective and ?Classidy Kukla Görüşme Formu?(Dikici, 1998) for determining self-esteem level of children were used.In the analysis of datum obtained in the research, the test of ki-kare was usedbecause the research includes qualitative variables and it is necessary to look atrelationship between the variables.According to the findings of the research, while a meaningful relationbetween skill of getting perceptual perspective and self-esteem level (p=,09) is notseen, it is seen between ego clearness (p