Askeri ögrencilerin yasam doyumları üzerine bir arastırma
An investigation on cadets? life satisfaction
  1. Tez No: 215318
  2. Yazar: ÖZER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu arastırmanın amacı, askeri okul ögrencilerinin yasam doyum düzeylerinindemografik, kisisel ve örgütsel degiskenlere göre farklılasıp farklılasmadıgınısaptamaktır.Arastırma, Kuleli, Maltepe ve Isıklar Askeri Liseleri ile Kara KuvvetleriKomutanlıgı Astsubay Meslek Yüksek Okulu ögrencileri üzerinde yapılmıstır. Buokullarda egitim-ögrenim gören askeri ögrenciler arastırma kapsamına alınmıstır.Ögrencilerin yasamlarının genelinden aldıkları doyumu saptamak amacıylaÖgrenci Yasam Doyum Ölçegi kullanılmıstır.Verilerin analizinde bagımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü varyansanalizi istatistiksel islemleri kullanılmıs olup manidarlık düzeyi 0.05 olarak kabuledilmistir. Anlamlı çıkan varyans analizi sonuçları için gruplar arası farkın kaynagınıbulmak üzere çoklu karsılastırma testlerinden Bonferroni kullanılmıstır.Arastırma bulguları incelendiginde, askeri ögrencilerin yasam doyumdüzeylerinin sınıf düzeyi, algılanan akademik basarı düzeyi, algılanan saglık durumu,algılanan maddi durum, son bir yıl içerisinde basından önemli bir yasam olayı geçipgeçmemesi, bos zaman etkinlikleri ve tabur/onur teskilatında görev alıp almamadegiskenlerine göre anlamlı farklılık gösterdigi; baglı olunan kuvvet, egitim-ögrenimgörülen bölüm, evci olup olmama, yasamın çogunun geçirildigi yerlesim birimi, birkız arkadasa (flörte) sahip olup olmama degiskenlerine göre ise anlamlı farklılıkgöstermedigi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the life satisfaction levels of themilitary school students differ according to demographic, individual andorganizational variables.The study was applied to all military students of Kuleli Military High School,Maltepe Military High School, Isıklar Military High School and Land Force NCOProfession College.In this research, military students? general life satisfaction is measured by?Students Life Satisfaction Scale?.During analysis of data, independent t-test and one-way analysis of varianceswere used and acceptable level was decided as 0,05.