Trafikent sürücü eğitim simülatörünün simülatör özellikleri, arcs motivasyon modeli bakımından değerlendirilmesi ve sürücülerin direksiyon eğitimi başarısına etkisi
Trafikent driver training simulation properties, avolation of arcs motivation model and positive effects to drivers driving success
- Tez No: 215317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de sürücü kursları bünyesinde yaygın olarakkullanılan Trafikent Sürücü Eğitim Simülatörü'nün simülatör özelliklerini taşıyıptaşımadığı, ARCS Motivasyon Modeli ilkeleri bakımından değerlendirmesi veöğretimin başarısına etkisi belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için bu öğretimyaklaşımı, 2005 yılında Ankara il merkezindeki bir sürücü kursunda direksiyoneğitimi gören 40 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmada, deney grubu TrafikentSürücü Eğitim Simülatörünü kullanarak ve 1 kez gerçek trafik ortamında araçkullanarak, kontrol grubu ise; gerçek trafik ortamında araç kullanarak direksiyonsınavına 20 saat süreyle hazırlanmışlardır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmış olduğudireksiyon sınav sonuçları başarının ölçülmesinde sontest olarak kullanılmıştır.Araştırmanın hipotezini test etmek için t-testi kullanılmıştır. Trafikent Sürücü EğitimSimülatörü'nün ARCS Motivasyon Modeli'nin ilkeleri bakımından değerlendirmekiçin, simülatör kullanan öğrenciler araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem formuile incelenmiş ve görüşmeler yapılmıştır. Yapılan analizler, gözlem ve görüşmelerinsonucu, Trafikent Sürücü Eğitim Simülatörü'nün öğrenci motivasyonunda başarılıolduğunu, ARCS tasarım ilkelerine uyduğunu ve simülatörlerin öğrenci başarısınıarttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, to check whether if the Trafikent Driver Training Simulator,which is commonly used at Driver Training Courses in Turkey, is carrying simulatorproperties, also it evoluates according to ARCS Motivation Model Principles and it isaimed to educational success effect. So that this training model was applied to40(forty) students who had driving course at Ankara city centre in 2005. In theresearch, experimental group has been eduacated at the Trafikent Training simulatorand control group has been educated by driving their cars in actual traffic for 20hours period. Trafikent Training Simulator is used as the Last Test in Ministry ofEducation. After that to test the hypothesis of research t test has been used. Toevaluate the principles of ARCS Motivation Model of Trafikent Driving TrainingSimulator, students who used the simulator by the observation report which isprepared by official observer has been examined and some interview has been done.As a result of analysis, the observations and interviews, shows that the students whoused Trafikent Training simulator are more successful, it is suitable for ARCSprinciples and simulator increases the success of students.