Lise birinci sınıf edebiyat ders kitaplarındaki tanzimat sonrası yazılan şiirlerin eğitimdeki yeri
The place of the poems which are after the reformation in high school literature 1 course book
  1. Tez No: 215319
  2. Yazar: KADİR AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR HAYBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmayla Edebiyat Müfredat Programı çerçevesinde yayımlanan liseedebiyat ders kitaplarındaki Tanzimat sonrası şiirlerin tasnifini yapmak, buradanhareketle şiirlerin eğitimdeki kullanış biçimlerini ve ders kitaplarındaki şiirlerineğitim yönünden daha verimli bir şekilde nasıl ele alınması gerektiğini belirtmekamaçlanmıştır. Bunun için, 2561 Sayılı Tebliğler Dergisi'nde okutulması tavsiyeedilen yedi tane lise birinci sınıf edebiyat ders kitabında yer alan Tanzimat sonrasıyazılan 42 şiir incelenmiştir.Araştırmamızda müfredat programında belirtilen konunun, metnin seçilişsebebine, Türk Dili ve Edebiyatı dersinin amaçlarına ve Müfredat Programına göreuygun olarak ele alınıp alınmadığı irdelenmiştir.Kitaplarda yer alan Tanzimat sonrası yazılan manzum eserler, metnin kitabaalınış sebebi, hazırlık çalışmaları, sorular ve açıklamalar gibi metin üzerinde yapılançalışmalara göre değerlendirilmiştir. Bu manzum eserlerin, incelenen derskitaplarında nasıl ele alındığı, ne gibi çalışmalarla öğrencilere kavratılmayaçalışıldığı ortaya konulmuştur.iiÇalışma boyunca elde edilen bilgilerden yola çıkılarak, edebî metinlerinseçimi ve metin üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of us in study is; to classify the post-Reform poems, which arepublished in the limitation of the Literatüre Curriculum in high school Literatureboks, by means of this to put forward the importance of the poems for education andto state how to discuss the poems in course boks, more benefical from the point ofview of education. So; 42 poems, in the 7 first grade high scool course books writtenafter Reform, which are recommended to be taught in The Bulletin Journal numberedas 2561, have been studied.In our study, it is stdied that; whetter the subject which is staded in thecurriculum is considered according to the selection reason of the text or not, the goalsand the curriculum of the Turkish Language and Literature course.Verse woks, written after Reform which take place in books, preparationstudies, studies, done on texts like questions and explanations. It has been putforward that; how these written in verse Works considered in studied course books,with what kind of activities they are tried to make the students to comprehend.ivAs a result, in studied books, it is found that studies done on texts haventbeen generally considered appropriately to the selection reason of the texts. Inselection of texts it is realised that; just benefited from the Works of the poets whobecame classic, and also studies done on selected texts for course books are not inuniversality and away from the necessaries of the modern education.We gave place to the election of the text literary, the results and suggestionsrelated with studies done on the text by the help of the information gathered aboutthesis.