Maddenin tanecikli yapısı ve mol kavramı konusunda öğrencilerin kavramsal algılamaları
Conceptual perceptions of student related to perticulate nature of matter and mole concept
- Tez No: 215336
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin maddenin tanecikli yapısı ve molkavramı ile ilgili yanlış kavramalarını tespit etmek ve öğrencilerin mol kavramıkonusundaki başarılarına maddenin tanecikli yapısını kavramalarının etkisinin olupolmadığını araştırmaktır.Bunun için lise ve üniversite öğrencilerinin literatürde bu konularla ilgili tespitedilmiş yanlış kavramalarından da yararlanarak bir Mol Kavram Testi hazırlanmıştır.Hazırlanan testte yer alan sorular öğrencilerin maddenin tanecikli yapısı ve molkavramını kavramalarını, ayrıca mol kavramını stokiyometrik işlemlere uygulayabilmebaşarılarını belirlemeye yöneliktir. Mol Kavram Testi sonuçları değerlendirilerek,öğrencilerin maddenin tanecikli yapısını kavramalarının mol kavramını kavramalarınaetkisi ve mol kavramını stokiyometrik hesaplamalara uygulama başarıları arasındaki ilişkiivincelenmiştir. Elde edilen verilerin güvenirliğini artırmak ve öğrencilerin maddenintanecikli yapısı ve mol kavramı ile ilgili fikir ve görüşlerini ayrıntılı olarak öğrenmekamacıyla seçilen öğrencilerle mülakatlar yapıldı ve mülakat sonuçları değerlendirilmiştir.Çalışmanın deneysel kısmı Ankara İli'ndeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 5tane lise, 1 tane özel dershane ve 1 üniversitede öğrenim gören toplam 534 öğrenciüzerinde yapılmıştır. Çalışmada yer alan öğrenciler; 1) mol konusunu yeni öğrenmişeğitim ve öğretimine devam eden lise öğrencileri, 2) mol konusunu öğreneli birkaç yılolmuş mezun öğrenciler, 3) üniversite eğitiminin başında olan öğrenciler, 4) üniversiteeğitimini tamamlamak üzere olan öğretmen adayları olmak üzere dört gruba ayrılmıştır.Öğrencilere Mol Kavram Testinin uygulanmasından sonra farklı gruplardan belirlenen 10öğrenci ile mülakat gerçekleştirilmiştir.Mülakat ve Mol Kavram Testinin değerlendirilmesinden sonra öğrencilerin molkavramı ve maddenin tanecikli yapısındaki yanlış kavramaları tespit edilmiştir. Testsonucuna göre öğrencilerin mol kavramı ile ilgili kavramsal başarılarına maddenintanecikli yapısını kavramalarının etkisi olduğu ve mol kavramı ile ilgili kavramsalbaşarıları ile molü stokiyometrik işlemlere uygulayabilme başarıları arasında ilişki olduğubelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the misconceptions of the high schoolstudents related to particulate structure of matter and mole concepts and investigate theeffect of their success in mole concept upon their perception of the particulate structure ofmatter.A ?conceptual test for mole concept? was prepared based upon themisconceptions of high school and college students determined in literature related tothese concepts. The questions in the test were directed to determine the conceptualknowledge of the students related to mole and particulate structure of matter and thecapacity to employ mole concept in stoichiometric calculations. The students and theirsuccess to utilize mole concept in stoichiometric calculations evaluated the data in orderto define the effect of mole concept in the perception of particulate structure of matter.viThere were interviews carried out with the selected students in order to improve thereliability of the data and have an indebt view about their opinions related to moleconcept and the particulate structure of matter. The interviews were separately evaluated.The experimental part of the study was carried out on 534 student studying 5 highschools of, 1 private course and 1 university located in Ankara. The students which tookpart in the study were separated into four groups namely, 1) current high school studentswho were newly acquainted with the mole concept, 2) graduated students who learnedmole concept a few years ago, 3) the students who newly started their college education,4) the students who were about to complete their college education. There were interviewmade with 10 students selected from different groups before they were subjected to theconceptual test related to mole concept.The evaluation of the conceptual test and the interviews revealed that the studentssustained numerous misconceptions related to mole concept and the particulate structureof matter .The test results indicated that students? perceptions of the particulate structureof the mole concept effected their success in the perception of the mole concept and therewas a positive correlation between their perception of the mole concept and their successin application of mole concept in stoichiometric calculations