Az gören öğrencilere çarpma işlemlerinde akıcılık kazandırmak için ?işlem okuma, yapma ve karşılaştırma? yöntemiyle sunulan öğretim materyalinin etkililiği
The effectiveness of educational material presented VIA the copy cover compare method to provide the fluency of multiplication for the students with low vision
- Tez No: 215335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TÛBÂ TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, görme yetersizliğinden etkilenmiş az görenöğrencilerin çarpma işlemlerini akıcı bir biçimde öğrenmesinde ?işlem okuma,yapma ve karşılaştırma? yönteminin etkili olup olmadığını araştırmaktır.Araştırmanın deseni tek denek deneysel desenlerinden ?Çoklu YoklamaDeseni?dir. Araştırmada davranışlar arası çoklu yoklama deseni kullanılmıştır.Araştırmanın deneklerini 2004 ? 2005 öğretim yılında Mitat Enç GörmeEngelliler İlköğretim Okulu'na devam eden görme yetersizliğinden etkilenmiş azgören ve matematikte çarpma işlemlerini yapabilmek için ön koşul davranışlarıyerine getiren üç öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmanın deneklerini seçmek için ?Tarama Aracı ve Kayıt ÇizelgesiGeliştirilmiş? öğrencilere 90 çarpma işlemi sorulmuştur. Her işlem sözel olarak ayrıayrı soruldu. 3 saniye içinde verilen doğru cevaplar kayıt çizelgesinin ?Doğru?sütununa, 3 saniye sonra verilen doğru cevaplar ?Doğru/Yavaş? sütununa ve yanlışcevaplar ?Yanlış? sütununa kaydedilmiştir. Öğrencilerin yatılı kalma durumları vegereksinimleri göz önünde bulundurularak eleme yapılıp, üç öğrenci araştırmayadahil edilmiştir.Araştırmanın verilerinin toplanabilmesi için, Tarama Aracından, öğrencilerleilgili elde edilen verilere dayanılarak öğrencilerin bildiği işlemler, doğru fakat geçcevaplandırdığı işlemler ve bilemediği işlemlerden her öğrenci için üçer setoluşturulmuştur. Set'ler oluşturulurken, her set'te eşit sayıda bilinen, doğru fakat geçcevaplandırılan ve bilemediği işlemlere yer verilmeye çalışılmıştır. Doğru fakat geçcevaplandırılan işlemi olmayan öğrenci için cevap verebildiği ve veremediğiişlemlerden set'ler oluşturulmuştur.IIAraştırmanın uygulama oturumlarında; Bir No'lu denekle, Birinci ve İkinciSetlerde 3, üçüncü Set'te 6 oturum; İki No'lu denekle, Birinci Set'te 9, İkinci Set'te6, Üçüncü Set'te 3 oturum; Üç No'lu denekle, Birinci Set'te 5, İkinci Set'te 6,Üçüncü Set'te 4 oturum çalışılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler grafiksel olarak analiz edilmiştir.Araştırma bulgularında; görme yetersizliğinden etkilenmiş az görenöğrencilerin çarpma işlemlerinde akıcılık sağlamak için ?işlem okuma, yapma vekarşılaştırma? yönteminin belirlenen İşlem Set'lerinde dakikadaki doğru işlemsayısını arttırmada etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of the copy, cover andcompare practice procedure for teaching the fluency of multiplication facts studentswith low vision.The design used in this research was“ Multiple Probe Design”which is oneof the Experimental Design of Single Subject. The Design of Multiple Probe AcrossBehavior was used in this research.The subjects of the research were three low visual- handicapped students,attending Mitat Enç Primary School For Visual-Handicapped, who had performedpre-conditioned behaviors necessary for practicing math facts.“The Questionnaire and the Register List”were developed for choosing theresearch subjects and 90 were asked to th each candidate. Every math fact was askedverbally and seperately and the students were asked to reply in 3 seconds. Correctanswers given within 3 seconds were registered on correct column, correct answersgiven after 3 seconds were registered on correct-slow column and incorrect answerswere registered on incorrect column. By considering exprerimental time andnecessities a group of three students who preferred staying in the dormitory werechosen for the research.A three- column set involving correct, correct-slow, incorrect was establishedfor each student by utilizing the responses which took place in the questionnare toevaluate the findings of the research.While establishing these sets, equal number of correct, correct-slow andincorrect responses were involved in each of them. And for a student who had correctbut no correct-slow answers, sets were established according to the questions he wasable to answer and the ones he wasn't.IVDuring the practice procedure of the research, 3 procedures for the first andsecond sets and 6 procedures for the third set were applied with the first subject. Asfor sth second subject, 9 procedures for the first set, 6 procedures for the second setand 3 procedures for the third set were performed. And for the last subject 5, 6 and 4procedures were carried out for the first, the second and the third sets.The findings of the research were analysed by using graphics.It was demonstrated in research results that The Copy, Cover, and Compare(CCC) Method used for students with low vision was effective to build fluency ofmath facts for increasing the number of correct facts in performed sets.V