Çoklu zeka kuramına göre hazırlanan Türkçe öğretiminin öğrenci erişisine ve kalıcılığa etkisi
The effect of multiple intelligence theory on s
  1. Tez No: 215355
  2. Yazar: SATI TİLBE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, Çoklu Zekâ Kuramına göre hazırlanan Türkçe öğretiminin,öğrencilerin Türkçe dersindeki başarılarına ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisinibelirlemek amacıyla yapılmıştır.Denekler, 2004-2005 öğretim yılında İstanbul ili, Esenler ilçesi, Habiblerİlköğretim Okulunda öğrenim gören öğrenciler arasından seçilmiştir. Araştırmada, öntestpuan ortalamaları birbirine denk iki sınıftan; 3-B sınıfı öğrencileri deney grubu, 3-Csınıfı öğrencileri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma, deney ve kontrolgrubunda toplam 90 öğrenci ile yürütülmüştür.Deney grubunda 3. sınıf Türkçe dersi, varlıkların özelliklerini belirtenkelimelerin öğretimi, araştırmacı tarafından geliştirilen etkinlikler ve çalışma kâğıtlarıile gerçekleştirilmiştir. Buna karşılık kontrol grubunda öğretmene ve öğretime müdahaleedilmemiş, konuların öğretimi, öğretmenin planları doğrultusunda uygulanmıştır. Deneyve kontrol grubunun öğretmenlerinin konu için eşit sayıda ders saati ayırmalarısağlanmıştır.Araştırmada ön-test, son-test deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılangruplara uygulama öncesi ön-test, uygulama sonrası son-test, uygulamanın bitimindendört hafta sonra ise kalıcılık testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler S.P.S.S programıkullanılarak t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda aşağıdaki bulgulara;1. Deney grubunun son-test puan ortalamaları ile geleneksel yöntemin uygulandığıkontrol grubunun son-test puan ortalamaları arasında manidar bir farkın olduğu,2. Deney grubunun ön-test puan ortalamaları ile son-test puan ortalamaları arasındamanidar bir farkın bulunduğu,3. Kontrol grubunun ön-test puan ortalamaları ile son-test puan ortalamalarıarasında manidar bir farkın olduğu,ii4. Deney grubunda uygulanan Çoklu Zekâ Kuramına göre hazırlanan Türkçedersinin öğretimi, kontrol grubunda uygulanan geleneksel öğretime göre öğrencierişisi üzerinde deney grubu lehine manidar bir farklılığın oluştuğu,5. Deney grubunun son-test puan ortalamaları ile kalıcılık testi puan ortalamalarıarasında manidar bir farkın bulunduğu,6. Kontrol grubunun son-test puan ortalamaları ile kalıcılık testi puan ortalamalarıarasında manidar bir farkın olduğu,7. Deney grubunda uygulanan Çoklu Zekâ Kuramına göre hazırlanan Türkçedersinin öğretimi, kontrol grubunda uygulanan geleneksel öğretime göreöğrenilenlerin kalıcılığında deney grubu lehine manidar bir farklılığın oluştuğu,ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine effect of Turkish teaching which isprepared using multiple ıntelligence theory on the students success in Turkish and thepermanence of the knowledge learned.The subjects of this research were chosen among the students having beeneducated in Habibler Primary School in İstanbul, Esenler during the 2004-2005academic year. In the research, from two classes whose pre-test average points aresimilar to each other, the students of 3-B were determined as the experimental groupand the other class 3-C?s students were determined as the control group. The researchwas carried out with 90 students in total.The teaching of words which are determined the characteristics of possessions inTurkish in third class was achieved by using work sheets and activities improved byresearcher. On the other hand, none of the teacher and teaching methods in the controlgroup were interfered with researcher. Subjects were lectured through his own plans bythe teacher. Equal lesson times were given to teachers of both experimental and controlgroup.In the research, pre-test and post-test experimental model was used. Firstly thepre-test was applied to the groups before application and then the post-test was appliedto the groups after the application. The permanence test was applied to the groups fourweeks after the end of the application. Collected data were analyzed via t-test usingSPSS software. Results of the study can be summarized as follows;1. A meaningful difference between the post-test point averages of theexperimental group and the post-test point average of control group whichwas interfered with traditional method,2. A meaningful difference between pre-test and the post-test point averages ofthe experimental group,iv3. A meaningful difference between pre-test and the post-test point averages ofthe control group,4. A meaningful difference in favor of experimental group about the success ofstudents compared to traditional teaching applied in the control group in theteaching of Turkish which was applied in the experimental group and wasprepared using Multiple Intelligence Theory,5. A meaningful difference between the post-test and the permanence test pointaverages of the experimental group,6. A meaningful difference between the post-test and the permanence test pointaverages of the control group,7. A meaningful difference in favor of experimental group about thepermanence knowledge learned compared to traditional teaching in thecontrol group in the teaching of Turkish which was applied in theexperimental group and was prepared using Multiple Intelligence Theory,Have been reached.v