Ortak girisimler ve havalimanı terminal isletmeciliği sektöründe bir örnek olay
Joint ventures and a case in air transport sector
- Tez No: 215356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHTESEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalısmanın giris bölümünde, bu çalısmanın neden yapıldığı, amaç ve kapsamıbelirtilmistir.Birinci bölümde, stratejik isbirlikleri (strategic alliances) ve ortak girisimler(joint ventures) hakkında bilgi verilmektedir. Stratejik isbirliklerinin tanımı, stratejikisbirliği olusturma nedenleri ve stratejik isbirliği türleri açıklanmaktadır. Akabinde,hisse temelli stratejik isbirliklerinden biri olan ortak girisimlere yer verilmektedir. Bubaslık altında, ortak girisimlerin tanımı, ortak girisim olusturma nedenleri, ortakgirisim türleri, ortak girisim stratejileri, ortak girisimlerin avantaj ve dezavantajları,ortak girisimlerin basarısını etkileyen faktörler ve ortak girisimlerde karsılasılanproblemler açıklanmaktadır. Son olarak ise, ortak girisimlerin dünyadaki veTürkiye'deki gelismeleri hakkında bilgi verilmektedir.Çalısmanın ikinci bölümü iki ana baslıkta incelenmektedir. Birinci anabaslıkta hava yolu tasımacılığı sektörü ele alınmaktadır. Bu kapsamda öncelikledünyada ve ardından Türkiye'de hava yolu tasımacılığı sektörü hakkında bilgiverilmektedir. Türkiye'de hava yolu tasımacılığı sektörü baslığı altında ise, busektörde regülasyonu sağlayan kurum ve kuruluslar ve sektörde faaliyet gösterenkurum, kurulus ve organizasyonlara yer verilmektedir. ?kinci ana baslık ise,havalimanı terminal isletmeciliği sektörüdür. Bu bölüm altında da havalimanıterminal isletmeciliğinin tarihçesi, önemi ve havalimanlarında özellestirmeuygulamalarının nedenleri ile Yap-?slet-Devret modeli hakkında bilgi verilmektedir.Üçüncü bölümde, örnek olay olarak Tepe ve Akfen ortak girisimiseçilmistir. Bu bölümde sırasıyla arastırmanın amacı, önemi, kapsamı, sınırlılıkları,kullanılan arastırma yöntem ya da yöntemleri ve son olarak da arastırmanın bulgularıaktarılmıstır.ivArastırmanın sonucunda ise; örnek olay Tepe ve Akfen ortak girisiminintürü, uygulanan ortak girisim stratejisi ve ortak girisimin niçin olusturulduğuhakkında elde edilen bulgular yorumlanmıstır. Ayrıca, ortaklar açısından ortakgirisimin sağladığı avantajlar ve neden olduğu dezavantajlara; bu ortak girisimdebasarıyı getiren faktörlerin neler olduğuna ve ortak girisimde ne tür problemlerlekarsılasıldığına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of the study, grounds, objective and scope of thisstudy has been mentioned.In the first part, information is rendered regarding strategic alliances andjoint ventures. Definition of strategic alliances, strategic alliance establishmentgrounds, and strategic alliance types are explained. Subsequently, joint ventureswhich are one of strategic alliances based on shares, take place. Under this title,definition of joint ventures, joint venture establishment grounds, joint venture types,joint venture strategies, advantages and disadvantages of joint ventures, factorsaffecting success of joint ventures and problems encountered in respect of jointventures are explained. Finally, information is furnished as regards developments ofjoint ventures in Turkey and in the world.The second part of the study is examined in two main headings. In the firstmain heading, air transport sector is handled. Within this context, information isrendered regarding air transport sector primarily in the world and in Turkeysubsequently. Under the heading ?Air Transport Sector in Turkey?, regulatoryinstitutions, and institutions and organizations displaying activity in the sector takeplace. The second main heading is airport terminal operation sector. Under thisheading, the history and the importance of airport terminal operation, grounds ofhiving off operations and build-operate-transfer model are touched upon.In the third part, the joint venture of Tepe and Akfen has been chosen as thecase. In the said part, purpose, significance, scope, constraints of the inquiry, andinquiry method or methods, which have been utilized in this regard, and finallyinquiry findings have been conveyed.In the conclusion of the inquiry, the type of the case of the joint venture ofTepe and Akfen, the implemented joint venture strategy, and the findings regardingvithe establishment of the joint venture have been commented on. Furthermore,advantages and disadvantages brought forth by joint venture in respect of partners;factors giving rise to success in the said joint venture, and problem types encounteredin joint venture are the questions raised.