İlköğretim okulu öğrencilerinin ailelerinin yaptıkları harcamaların belirlenmesi
Analysis of the expenses made by the parents of the primary school?s students
  1. Tez No: 215357
  2. Yazar: F. HÜMEYRA YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okulu öğrencilerinin ailelerinin yaptıklarıharcama türlerinin ve miktarlarının tespit edilmesidir.Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Keçiören ilçesinden rastlantısalyolla seçilen 2 ilköğretim okulu ve bu okullarda öğrenimine devam eden 1-8.sınıflardaki 821 öğrencinin ailesi oluşturmuştur. Araştırmada, araştırmacı tarafındangeliştirilen ?ilköğretim okulu öğrencilerinin ailelerinin yaptıkları harcamalarıbelirleme? ölçeği kullanılmış, veriler bu yolla elde edilmiştir.Verilerinin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, tekyönlü varyans analizi (one way ANOVA) ve Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmabulgularına göre; ilköğretim okulu öğrenci ailelerinin 55 çeşit harcama türüne eylülayında, ayda bir defa ve dönem içerisinde sonradan yapılan harcamalarla birliktetoplam 1.240.68 YTL para harcadıkları tespit edilmiştir. Eylül ayında yapılanharcamaları okul kıyafetleri ve kayıt paraları oluştururken; ayda bir defa yapılanharcamaları dersanelere ve özel derslere ödenen ücretler oluşturur. Bunlar, eylülayında ve ayda bir defa yapılan harcamaların da en yüksek miktarını meydana getirir.Dönem içerisinde yapılan harcamalarda birbirine yakın değerlerde harcama yapıldığıgörülmüştür. Toplam harcamalarla sınıf düzeyi arasında anlamlı fark bulunmuştur.Araştırma sonucunda eğitime ayrılan kaynakların yetersiz olduğu, ailelerinbir eğitim-öğretim yılı boyunca çeşitli türde ve miktarlarda harcama yaptıkları,ailelerin yaptıkları bu harcamaların aylık gelirleri içinde büyük bir yer kapladığıgörülmüştür.İlköğretimde okuyan bütün öğrenciler ?fırsat ve imkân eşitliği? içerisindeeğitim hizmetinden yararlanmalı, anayasa ve yasalarda belirtildiği üzere ilköğretimdeeğitim zorunlu ve parasız olarak sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to analyse the types and the amount of expensesthat the parents of primary school?s students are made.The work group of the research was formed by 821 randomly choosenparents of students from the 1st-8th classes of two primary schools in Keçiören,Ankara. In the research, a scale of ?determination of expenses, parents of primaryschool?s students are made? was used which is developed by researcher. And thedata is obtained by using this scale.Frequency, percentage, arithmetical mean, standard deviation, one wayAnova and Tukey test were used to analyse the data. Depending on the results of theanalysis; parents of primary school?s students spend 1.240.68 YTL total, to 55different expenditure once a month, on September and many times during semester.The highest amount of expenses are made to school uniforms and registration fees onSeptember and special courses once a month. During the semester, the expensesseem to approximately the same at both type of expenditure. Totally, there is a hugedifference between the class levels.The research results in the sources for the education is not enough. Also theexpenses made by parents during semesters include different types and amounts andthis expenses form the big part of their whole expenditure on a month.Students which are at the primary school, must benefit from the educationservice according to ?the equality on chance and means?. As the constitution says,the primary school education should be obligatory and free.