Öğrencilerin fizik dersine yönelik tutumlarının fizik dersi akademik başarısına etkisi
The effects of students? attitudes towards physics courseson students? academical acconplishment in physics courses
  1. Tez No: 215360
  2. Yazar: MÜGE AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin fizik dersine yönelik tutumları ile fizikdersindeki akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu inceleme için dörtalt probleme cevap aranmıştır. Çalışma 2004 ? 2005 eğitim?öğretim yılı ilkbahardöneminde Ankara ilinde bulunan üç Anadolu lisesi, üç lise ve üç yabancı dilağırlıklı liseden toplam on altı sınıfa ait toplam 378 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen Fizik Dersine Yönelik TutumÖlçeği ve öğrencilerin fizik dersi karne notları kullanılmıştır. Araştırmanınhipotezlerini test etmek için ise SPSS 13.0 programı kullanılmıştır. Yapılanistatistiksel çalışmalar ile fizik dersine yönelik tutumlar ile fizik dersi akademikbaşarısı arasında olumlu yönde ancak düşük sayılabilecek bir ilişkinin olduğusaptanmıştır. Alt problemlerde yapılan incelemelerde erkek öğrencilerin fizik dersineyönelik tutumları daha olumlu çıkmasına rağmen, kız öğrencilerin fizik dersiakademik başarıları daha yüksek çıkmıştır. Bu durum tekrar incelendiğinde erkeköğrencilerin, kız öğrencilere göre fizik dersine yönelik tutumları ile akademikbaşarıları arasında daha yüksek bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.Bu çalışmanın sonuçlarının ileride yapılacak benzer çalışmalarda faydalıolması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the relation between the students attitudestowards physics courses and the academic accomplishment at the physics courses.For this research four subproblem had been inqured. The study was conducted with378 tenth grade science students. The study was put into practice at sixteen classfrom three Anatolian highschool, three highschool and three foreign languagehighschool in Ankara on the spring season of 2004-2005 education-instruction year.In this study, a Physics Courses Attitude Scale, which was developed by theresearcher and the student?s report card grade of physics courses were used. SPSS13.0 program was used to test hypothesis. The statistical studying fixed that theattitude towards physics courses and academic accomplishment have a pozitive butlow relation. The examines about subproblems was resulted as, in spite of boysattitude towards physics courses more pozitive than girls, girls academicaccomplishment is higher than boys. When this situation is exmined again, it isobserved that for boys the relation between attitudes towards physics courses andacademic accomplishment is higher than girls.