Dil becerilerinin gelişiminde öz güven
Self confidence at development of the language skills
- Tez No: 215359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışmada ilköğretim Türkçe derslerinde okuma, dinleme, konuşma veyazma becerilerinin geliştirilmesi için öz güvenin yeri incelenmiş, dil becerileriningeliştirilmesi esnasında öğrencilere öz güvenin nasıl kazandırılacağı ortayakonulmaya çalışılmıştır. Bunu incelemek için önce I. bölümde öz güventanımlanmaya çalışılmıştır. Öz güvenin insan yaşantısındaki ve okul başarısındakiönemi araştırılmış ve konumuz açısından önemli sonuçlara ulaşılmıştır. İnsanınkendisine ait olumlu duygular içinde olması şeklinde tanımlanan öz güven, bir ruhsağlığı ölçütüdür. Öz güvenin insan yaşantısındaki önemi büyüktür. İnsanınmutluluğunda ve yaşamdaki başarılarında öz güven düzeyi önemli bir paya sahiptir.İnsanın geleceğini belirleyen okul başarısıyla insanın öz güven düzeyi yakın ilişkiiçerisindedir. İnsanın öz güven düzeyi arttıkça okul başarısı da artmaktadır.Öz güven, insan yaşantısının ilk yıllarından itibaren çevre etkisi altındabiçimlenmektedir. Bu nedenle aile ve okul, çocuktaki öz güven düzeyini belirlemedeve yönlendirmede etkilidir. Çocuğa ailede ve okulda öz güven kazandıran eğitimbiçimleri II. bölümde ?Öz güven Nasıl Kazanılır?? başlığı altında ele alınmıştır. Bukonuda araştırmacıların değerlendirmelerine yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarıışığında çocuğun sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi, her gelişim dönemini başarıylatamamlayabilmesi, sağlıklı bir kişiliğe ve öz güvene sahip olabilmesi için aileye,okula ve öğretmene düşen görevler bu bölümde belirlenmeye çalışılmıştır.İnsanın bütün yönleri insanın kendisini algılayışının etkisi altındabiçimlenmektedir. İnsan yaşantısında önemli rol oynayan okuma, dinleme, konuşmave yazma ile öz güven arasında da önemli ilişkiler bulunmaktadır. İnsanın öz güvendüzeyi dil yeterliliğini belirlemekte, insanın dört dil becerisinin gelişimi de sahipolduğu öz güvene önemli katkılar sağlamaktadır. ?Öz güvenin Dil Becerileri ileİlişkisi? adı altında verilen III. bölümde insanın öz güven düzeyinin dil becerileriüzerinde, dil becerilerinin insanın öz güveni üzerindeki işlevleri detaylı bir biçimdeortaya konmuştur. Bu ilişkiler okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerileri içinayrı ayrı ele alınmıştır.iiÖz güven ile dil becerileri arasındaki ilişki incelendikten sonra dilbecerilerinin gelişiminde öz güvenin payı açığa çıkmıştır. İnsanın bütün yönlerindekigelişimini etkileyen öz güven, dil becerilerinin gelişiminde de önemli roloynamaktadır. Bu nedenle dil becerilerinin gelişimini hedefleyen bütün eğitimkurumları, insanın öz güven düzeyini hesaba katarak dil eğitimini düzenlemelidir.Dil becerileri gelişiminin hızlanması için bu çalışmalarda öğrencilere öz güvenkazandırılmalı, dil becerilerini geliştirmek için yapılan etkinliklerde insanın öz güvendüzeyini yükseltmek için çalışılmalıdır. ?Dil Becerilerinin Gelişiminde Öz güvenKazanımı? adlı IV. bölümde Türkçe derslerinde okuma, dinleme, konuşma ve yazmabecerileri geliştirilirken dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya konmaya çalışılmış,yapılacak etkinliklere ışık tutulmuştur.?Sonuç ve Öneriler? bölümünde çalışma genel olarak değerlendirilmiş,ulaşılan sonuçlar kısaca özetlenmiştir. Okuma, dinleme, konuşma ve yazmabecerilerinin gelişimi için bireyin yeterli bir öz güvene kavuşturulmasında uygun birortamın sağlanması için eğitim kurumlarına, öğrencilerin dil becerileriningelişiminden sorumlu Türkçe öğretmenlerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research it is studied how self confidence, which has a greatimportance for improving the reading, listening, speaking and writing skills withinprimary education Turkish Language courses, shall be gained. Importance of selfconfidence on human life and school success is discussed under the subtitles andimportant results are obtained in connection with our subject. Self confidence, whichis described as person?s having positive feeling about himself / herself, is anindicator for mental health. Importance of self-confidence within human?s life isgreat. Self confidence level has an important share during success in life andhappiness. Self confidence also plays an important role on school success, whichdetermines his / her future, success of a person in his / her life. Self confidence is arequirement personality characteristic for school success.Self confidence in human is determined under the impact of environmentsince his / her initial years of life. Therefore, family and school, which cover animportant place within the life of child, are effective on determination and orientationof self confidence level in child. Education forms, which let child to gain selfconfidence within family and school, are discussed under the title of ?How Does OneGain Self Confidence?? within II rd Section. Assessments and determinations of theresearchers are mentioned on this matter. Under the light of results of researches, onehas tried to determine the duties of family, school and teacher in order to let child tohave a healthy progress, to complete each progress stage successfully and to have ahealthy personality and self confidence.All aspects of the human are being formatted under the impact of selfperception of the human. There are important relations between self confidence andreading, listening, speaking as well as writing, which play important roles in the life.Self confidence level of the person determines the linguistic qualification andprogress of person on four linguistic skills maintains great additions to his / her selfconfidence. Under the III rd Section, so ? called ?Relation of Self Confidence withLinguistic Skills?, functions of self confidence level of a person on his / her linguisticskills and linguistic skills on his / her self confidence are mentioned in detail. Theseivrelations are considered individually for reading, listening, speaking and writingskills.After showing the relation between self confidence and linguistic skills, shareof self confidence on improvement of linguistic skills is revealed. Self confidence,which affects the progress of a person in all aspects, plays an important role onimprovement of linguistic skills. Therefore, all educational institutions, aimingimprovement of linguistic skills, should arrange linguistic education with consideringself confidence level of a person. In order to boost up the improvement of linguisticskills, self confidence should be gained to the students, and one should try to increasethe self confidence level of a person during activities, performed for improvement oflinguistic skills. Under the IVth Section, named ?Self Confidence Gain duringImprovement of Linguistic Skills?, it is tried to discuss the factors, to which greatcare should be shown while improving reading, listening, speaking and writing skillsduring Turkish Language courses, and future activities are enlightened.Under ?Results and Recommendations? section, study has been assessed ingeneral, and reached results are summarized briefly. Some recommendations aremade to Turkish Language teachers, who are responsible for improvement oflinguistic skills of students, and to educational institutions during supplying of anappropriate environment while a person is gaining his / her self confidence for thepurpose of improving reading, listening, speaking and writing skills.