Implementing the European language passport standards into speaking course at the elt department, Gazi University
Avrupa dil pasaportu standartlarınının gazi üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümündeki konuşma derslerine uygulanması
- Tez No: 215361
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan `Avrupa Dil Pasaportu' standartlarınagöre Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi birinci sınıf öğrencileri için bir konuşma müfredatıgeliştirmeyi amaçlamaktadır.Avrupa Konseyinin bir üyesi ve de Avrupa Birliğine aday üye olarak Türkiye, OrtakAvrupa Çerçevesi tarafından önerilen standart dil seviyelerinin uygulandığı çalışmalarabaşlamış bulunmaktadır. Bu nedenle bu mevcut talepleri karşılayacak öğretmenleryetiştirilmelidir.Bu amacı gerçekleştirmek için birinci sınıf `Konuşma Becerileri' dersinin müfredatıyeniden geliştirilmiştir. İlk olarak öğrencilerin ilgi alanlarını belirlemek için ankethazırlanmıştır. Daha sonra Avrupa Ortak Çerçevesinin ölçeklerine uygun olarak 14 ünitelikbir müfredat hazırlanmıştır (her dönem için 7 ünite). Müfredat hazırlanırken, diğer becerilerleberaber esas olarak dil öğrenme stratejileri ele alınmıştır. Öğrencilerin konuşma, dinleme vetelaffuz becerilerini geliştirmek amacıyla çeşitli görevler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at developing a speaking syllabus according to the standards providedby `English Language Passport? which is designed by the Council of Europe for the first yearstudents at ELT Department, Gazi University.As a member of the Council of Europe and a candidate member of the EuropeanUnion, Turkey has started studies for implementing the standard language levels suggested bythe Common European Framework. Hence, teachers should also be brought up in order tomeet the current demands.In order to achieve this, the syllabus for the first year ?Speaking Skills? course is redesigned.First a checklist was prepared so as to determine the topics that the students areinterested in. Then a 14-unit syllabus is designed (7 units for each term) according to thescales presented by the CEF. While designing the syllabus, language strategies were treated asa major concern together with skills and functions. Communicative tasks were designed toimprove students? speaking, listening and pronunciation skills.