Bankalarda tutundurma araçlarından reklam ve halkla ilişkilerin kullanılmasına yönelik içerik analizi
Content analysis of advertisement and public relations which are the functions of promotion in banks
  1. Tez No: 215374
  2. Yazar: DEFİNE ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bankalar tüm dünyada olduğu gibi Türk finans sektörünün de temeltaşlarındandır. Bankaların ekonomik ve toplumsal yaşamda önemli yer tutmasınınnedeni, fon arz eden ve fon talep eden taraflar arasında bir birleştiricilik ve aracılıkrolü oynayarak yatırım ve tasarruf işlevlerini gerçekleştirmeleridir. Bankalar biryandan hizmet kuruluşu olarak işlev yaparken aynı zamanda kârlılık ve verimliliksağlayan işletmeler olarak da çalışmak zorundadır.Bankacılıkta hizmetlerin birbirlerinden pek farklı olmadığı görülmüş,müşterinin banka seçimini etkileyen faktörün, müşteri üzerinde meydana getirilenizlenim olduğu anlaşılmıştır. Banka hizmetlerinde doğrudan satış güçlüğü nedeniyle,bankacılıkta kurumun reklamı önem kazanmakta ve çoğu kez bir slogan şeklindeifade edilmektedir. Diğer taraftan bankalar geliştirdiği hizmetlerini açıklayıcıprogramlarla tanıtmak durumundadır.Bu araştırmada 2004 yılı itibariyle, iki özel iki kamu bankası seçilerek, bubankaların Türkiye'de tirajı en yüksek iki gazetede ve TV'de yayınlanan reklamlarıile 2004 yılında gerçekleştirdikleri halkla ilişkiler faaliyetleri içerik analizi yapılarakincelenmiştir.Araştırmada, bankaların, pazarlama karmasında tutundurma unsurlarındanreklam çalışmalarında farklı mesaj ve sloganlar kullandıkları, halkla ilişkilerfaaliyetlerinde ise sosyal sorumluluk kavramını göz önünde tutarak, tüketicilerekültür sanat, spor, vb aktiviteler sundukları veya bunlara sponsorluk yaptıklarıbelirlenmiş ve amaçlarının zihinlerde yer ederek rekabet şartlarında öne geçmekolduğu sonucuna varılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde içerik analizikullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in the whole world, banks are also the basic elements of the Turkishfinancial sector. The reason why the banks take important place in the economicaland social life is that they play great role between the parts of fund demanders andfund suppliers, while making investments and savings operations. On one hand,banks work as service organizations and on the other, organizations of productivityand profitability.In banking sector, it?s recognized that, services do not differ from each otherand the factor that effects the clients is the impression made on them. Because of thedifficulties of direct sale of bank services, advertisements of banking organizationtake important place and many times they are expressed as slogans. Where as, banksshould publicite the services they develop by explanatory programmes.In this study, four banks have been chosen; two of them are private and theother two are state banks. The advertisements of these banks which are published innewspapers, broadcasted on television and the public relations they had by the year2004 has been analyzed.In the conclusion of the study, it has been defined that the banks are usingdifferent messages and slogans in their advertisements and they present culture art,sports etc. activities or sponsore them in their public relations taking in to account oftheir social responsibilities. Their aim is to be recognized and take the first place inthe competition conditions.that gave importance to advertisement and publicrelations which are the components of marketing mixture, are the most recognized,prefered and remembered banks among the others. In evaluation of the data `contentanalyzis method? has been used.