Ticaret meslek ve Anadolu Ticaret Meslek Liselerinde bankacılık eğitiminin değerlendirilmesi
Assesment of vocational trade high schools and Anadolu Vocational High Schools
  1. Tez No: 215375
  2. Yazar: DURMUŞ GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalısmada; Türkiye genelinde belirlenen 302 ticaret meslek ve Anadoluticaret meslek lisesinde bankacılık eğitiminin mevcut durumu incelenerek, yönetici veöğretmen görüslerine göre, varsa sorunları belirlemek ve bunun sonucunda söz konusuproblemlerin çözümüne dönük somut öneriler sunmak amaçlanmıstır. Arastırmanınçalısma grubunda Ardahan, Diyarbakır, Rize, Sırnak ?l'leri hariç diğer 77 ?l'den toplam210 Ticaret Meslek Lisesine ulasılmıs olup 210'u yönetici ve 369'u öğretmen olmaküzere toplam 579 kisi yer almıstır.Arastırma sonucunda özet olarak su bilgiler elde edilmistir: Yönetici veöğretmenler; Bankacılık eğitimi konusunda kendilerini yeterli görmemelerine rağmen,hizmetiçinde yetistirilme konusunda bankacılık alanındaki bir eğitimi ikinci derecedetercih etmektedirler. Bankacılık eğitimine iliskin eğitim programları ve müfredat,yönetici ve öğretmenler tarafından yeterli görülmemektedir.Üniversiteye giriste, meslek liseleri ile ilgili uygulanmakta olan politikalar,bankaların ticaret meslek liselerinin bankacılık bölümü mezunlarını tercih etmemeleri,yüksek öğrenimde diğer bölümler için verilen ek puan uygulamasının bu bölüm içinolmaması ve yakın geçmiste Türkiye'de bankacılık sektöründe yasanan krizleröğrencilerin bu bölümü tercih edip etmemeleri konusunda etken olmaktadır. Ayrıca;okullarda öğrencilere meslek dallarına yönelik rehberlik hizmetleri yeterinceverilmemektedir.Bankalara beceri eğitimine gönderilen öğrenciler yeteri kadar mesleki eğitimingerektirdiği islerde çalıstırılmamakta ve bankaların teknik imkânlarından istenilendüzeyde yararlandırılmamaktadır. 2004-2005 öğretim yılında uygulamaya giren yenibankacılık eğitimine iliskin müfredat olumlu karsılanmakla birlikte yeterligörülmemekte, sürekli gelistirme ve yenileme çalısmalarının yapılması beklenmektedir.Bankacılık eğitimine yönelik meslek dersleri kitapları, ihtiyaca cevap verememektedir.ivArastırma sonucunda yararlı olacağı düsünülen önerilerden bazıları: Meslekdersleri öğretmenlerinden bankacılık bölümünde görev alacaklar, hizmet öncesinde vehizmetiçinde iyi yetistirilmelidir. Bankacılık eğitimine iliskin müfredat, program ve derskitapları gözden geçirilip, bankalarla isbirliğine gidilerek yenidendüzenlenmelidir.Yükseköğretime geçiste diğer bölümlere tanınan ek puan uygulamasıbankacılık bölümü mezunlarına da tanınmalıdır. Öğrencileri meslek dallarınayönlendirmeye yönelik rehberlik hizmetlerine önem verilmelidir. Beceri eğitimi içinbankalara gönderilen öğrencilerin, bankaların teknik imkânlarından yararlanmaları vebeceri eğitiminin gerektirdiği islerde çalıstırılmalarına yönelik tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyzing banking training at 302 Vocational Trade andAnatolian Vocational Trade High School?s present situation throughout Turkey inorder to determine any of the problems and to supply advices solving them by the helpof the teachers and managers? ideas. Working groups of the study, except for Ardahan,Diyarbakır, Rize, Sırnak from the other 77 cities 210 Vocational Trade School arereached and totally 579 stuff took part in this research including 210 managers and 369teachers.The information was gained briefly by the result of the research: Althoughteachers and managers find themselves inadequate about banking training, they preferrelated attending seminars secondly. They agree that Educational programs andcurriculum about banking are unsatisfactory. At the step of the entering universities, thepresent political strategies of vocational schools ignore students? department selection.In the schools, students can not get enough guidance and extra marks to choose aprogression and can not use the technology in the needed level. The new curriculumpresented in 2004-2005 education term is accepted but not adequate needs progress androwing.The contemporary developments and new practices are not given to students atschools. The banks are looking for university graduates and don?t give chance tovocational trading high school students that are why students don?t to choose thebanking department.Student can not get finance profession abilities in the needed level at schools.The past banking crises affected students choosing this department negativity. Presentfinance teaching can not give enough knowledge and ability to the students to work inthe banks. Prepared professions books on banking are not authentic and can not givechange to students to participate in lessons actively and affects negatively.As a result of the study some useful advices are mentioned below.viAmong the managers and teachers eager to work in banking department shouldattend seminars. The curriculum programme and books should be revised and updatedin accordance with the banks. The given banking education the students should givechange to students to work in this area. The contemporary changes in this area should begiven to the teachers and students qualification. Like given to the other departments,banking department students should take extra-points for attending higher-education Itshould be given importance to guidance work at schools for choosing department.Students sent to banks to practice should be able to use technology and shouldbe handled and worked in their area. In this area, school managers and coordinatorteachers should work on this and should point out the standards and the positive resultsshould be put in to practice in general in the country.