Anadolu ticaret ve ticaret meslek liselerindeki son sınıf öğrencilerinin bankacılık mesleğine bakış açılarına ilişkin değerlendirme
An assessment of Anatolia trade and trade vocational high school senior class students' perspective about banking profession
  1. Tez No: 381567
  2. Yazar: ÖNDER GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Eğitim ve Öğretim, Banking, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi ve Ticaret Meslek Lisesi'nde yer alan muhasebe ve finansman alanındaki son sınıf öğrencilerinin meslek seçimi, bunu etkileyen faktörler, eğitimin niteliği ve bütün bunlara bağlı olarak öğrencilerin geleceğe ilişkin beklentilerinin saha araştırması yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak çalışma dört bölüm halinde planlanmıştır: Birinci bölümde çalışmaya ait giriş bölümü yer almaktadır. İkinci bölümde ise kavramsal çerçeve altında mesleki eğitimin ülkemizdeki yerinden, öneminden, gelişiminden ve sorunlarından bahsedilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde örneklemin oluşturulmasından, verilerin toplanmasından, verilerin analiz edilmesinden bahsedilmiştir. Son bölümünde ise sonuçları değerlendirmek amacıyla; okul seçmedeki faktörler ve okulda verilen mesleki eğitim niteliği bir değişkene çevrilmiştir. Okul seçimindeki faktörler ile okulda verilen mesleki eğitim niteliği arasında ilişki bulunmasıyla başlayıp okul seçiminde cinsiyetin önem arz etmediği, ancak bankacılık mesleğinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Bireylerin okulu tercih etmede 'iş tecrübeleri' ve 'ilgi, istek ve beceriler'in belirleyici olduğu ortaya çıkarılmıştır. Son olarak çalışmamıza yakın olan çalışmalar ile karşılaştırılıp, tartışıldıktan sonra sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study it is targeted to analyze choice of profession of senior class students in accounting and finance departments in Anatolian trade vocational high school and trade vocational high school and find out influencing factors to their choices and quality of education in paralel with these it is targeted to research students' future expectations with field research.Purposeful this study is planned as four sections:At first section entry section takes part.At second section with conceptual framework the value,importance,progress and problems of vocational education are mentioned.At the third section of study sampling,data gathering and analyzing are mentioned.At the last section to analyze the results, factors that affect choice of school and quality of education provided at schools are turned to parameter.Beginning with finding that there is a connection between factors that affect choice of school and quality of education provided at schools it is found out that there is no importance of gender while choosing school but banking profession shows gender-related differences.It is found out that persons own job experiences, interests, requests and skills are determiner when they choose a school. In conclusion, our study is concluded after discussing and comparing it with similar studies.