Erken keman eğitimi veren öğretmenlerin (5-7 yaş) başlangıç düzeyinde sık karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The problems and solving suggestions that teachers encountered in 5-7 ages early chilhood beginner level childrens? violin education
  1. Tez No: 215376
  2. Yazar: GÜLŞAH SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, erken keman eğitimi (5-7 yaş) başlangıç düzeyinde sıkkarşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerini ortaya çıkarmak amacıyla kaynaktarama ve görüşme yöntemleri uygulanarak yapılmıştır.Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda, erken kemaneğitiminin ülkemizde yaygın olmadığı, 5-7 yaş grubu çocukların kemaneğitiminde karşılaşılan sorunların büyük oranda kasılma sorunlarındanoluştuğu, bu sorunların çözümünde keman öğretmenlerinin `sözlü örneklerverme' ve `telkin' yöntemlerini daha sık kullandığı, sorunların çözümündeöğretmenlerin oyuna yer verdiği ancak bu oyunların organize ve planlı olmadığıortaya çıkmıştır. Bu sonuç göz önünde bulundurularak erken keman eğitimi veerken müzik eğitiminin önemine dikkat çekilmiş ve bu doğrultuda önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has made in the aim to define the frequently encounteredproblems, solutions and training methods that can be performed at lessons of 5-7 ages early chilhood beginner level childrens? violin education .Descriptive Methods such as resource carding and face to face interviewwere used to gather the data to be annotated. By evaluating the data it wasfound that early violin education is not widespread in our country and most ofthe problems encountered were related with unnecessary muscle tension andthough violin teachers use the methods of exemplification and inspire, it wasfound that this approach is not well organised or planned. To take this resultinto account, the importance of early chilhood violin education and earlychildhood music education was emphasized and suggestions had been made.