Materyal kullanımının altıncı sınıf öğrencilerinin geometri kavramları bağlamında matematiksel okuryazarlığına etkisi üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on the effect of material usage on sixth grade students? mathematical literarcy about geometry concepts
- Tez No: 215379
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Matematiksel okuryazarlık, bireylerin gelişen dünyaya uyumunda gerekliolan matematiksel aktiviteleri anlatmak için kullanılan bir kavramdır. Bu nedenleöğrencilerin okul müfredat programlarından sınırsız şekilde faydalanabilmelerinisağlamada; mesleki ve kişisel yaşamlarında karşılaşacakları çeşitli fırsatlarıdeğerlendirebilmelerinde matematiksel okuryazarlığın gelişimi son derece önemlidir.Bu çalışmada, materyal kullanımının altıncı sınıf öğrencilerinin geometrikavramları bağlamında matematiksel okuryazarlığına etkisi araştırılmıştır.Araştırmanın evrenini 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Erzincan ili MilliEğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir ilköğretim okulunda öğrenim görmekte olan altıncısınıf öğrencileri; örneklemini ise 26'sı deney grubunda ve 26'sı kontrol grubundaolmak üzere toplam 52 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklemin belirlenmesiaşamasında; önce ders öğretmenlerinin görüşlerinden faydalanılarak bilişsel veduyuşsal özellikleri bakımından yakın seviyedeki üç sınıf belirlenmiştir. Daha sonrabu üç sınıftaki öğrencilerin beşinci sınıf matematik dersi not ortalamaları SPSS10programıyla değerlendirilerek ortalamaları daha yakın olan iki sınıf seçilmiştir.Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen ve açık uçlusoruların yer aldığı altı adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Bu araçlar, derslerinişlenişi öncesinde her iki gruba uygulanmıştır. Yapılan nicel veri analizi sonucunda,kontrol grubunun geometrik kavramlarla ilgili okuryazarlık düzeyinin deneygrubununkinden yüksek olduğu görülmüştür. Veri toplama araçlarının uygulanmasısonrasında dersler deney grubunda, araştırmacı tarafından geliştirilen çeşitlimateryaller kullanılarak, kontrol grubunda ise yalnız sınıf içi araç-gereçlerkullanılarak işlenmiştir. Veri toplama araçlarının derslerin işlenişinden sonrakiuygulama sonuçları incelendiğinde; her iki grubun geometri kavramları bağlamındaiimatematiksel okuryazarlık düzeylerinde ilerleme olduğu ancak başlangıçtaokuryazarlık seviyesi daha düşük olan deney grubunun derslerin işlenişi sonrasındakiokuryazarlık seviyesinin, kontrol grubunun okuryazarlık seviyesinden daha yüksekolduğu görülmüştür.Elde edilen bulgulara ek olarak; materyal kullanımının öğrencilerin derse olanilgilerini, motivasyonlarını, derse katılımlarını ve başarılarını arttırdığı da yapılangözlemler arasındadır.Araştırmanın bulgularına ve yapılan gözlemlere dayanılarak, geometriöğretiminde ve öğrencilerin matematik okuryazarı olmalarında, materyalkullanımının son derece önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematical literacy is a concept for describing the abilities which areessential for individuals to function in our increasing world. So the development ofmathematical literacy is critical in providing students with the unrestricted access toschool curriculum and to a full range of opportunities in their vocational and personallife.In this study, the effect of material usage on sixth grade students?mathematical literacy about geometry concepts in Math programs was researched.The universe of the research study comprised sixth grade students of aprimary school in Erzincan in 2004-2005 academic year. The research wasperformed over two groups included 52 students (26 students at experiment groupand 26 students at control group). At the stage of choosing students that the studywas performed over, a discussion was made with other teachers and three classes atapproximately same level were chosen. And then fifth grade mathematics lessongrades of the students in this three classes were investigated with SPSS10 (StatisticalPacket For the Social Sciences) in order to select two similar groups.In the research, six data collection tools which were developed by theresearcher and included open-ended questions were used. These tools were applied atthe beginning of the study to both of the groups. According to the analysis results, itseemed that the control group?s mathematical literacy level was higher than theexperiment group?s. After this application, the chapters about geometric conceptswere taught by using materials which were developed by the researcher toexperiment group and without materials to control group( without blackboard, chalk,duster, pencil, eraser, notebook, book).When the study of chapters about geometricconcepts were finished for both groups, the data collection tools were applied again.As a result of this application, it seemed that there was improvement at both of theivgroup?s mathematical literacy levels. But although at the beginning of the study theexperiment group?s literacy level was lower than control group?s; at the end of thestudy the control group?s mathematical literacy level was lower.Moreover, the researcher observations show that using materials in geometryeducation increases the student?s interest, motivation and success.Based on these findings and observations, the necessity of material usage, ingeometry education and for providing students to be mathematical literate isemphasized.