Sanat eseri kullanılan reklamların göstergebilimsel açıdan incelenmesi
Semiological analysis of advertisements that use work of art
  1. Tez No: 215378
  2. Yazar: PELİN ÖZTÜRK GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde birbirine benzer ürünlerin çogalması, tüketicilerin günden günebilinçlenmesi ve yogun rekabet ortamı, reklamların islevini daha da önemli bir halegetirmektedir. Kurum ve kuruluslar, hedef kitlelerinin akıllarında kalabilmek içinkendilerini rakiplerinden ayıran reklamlar yapmak durumundadırlar. Reklamlardakullanılan görsel malzemelerle ürünü özdeslestirmek ve ürünün özelliklerinivurgulamak olasıdır. Bazı kurum ve kuruluslar, faklılıklarını ve benzersizliklerinivurgulayabilmek için, reklamlarında, sanat eseri kullanmaktadırlar.Göstergebilim, tıpkı iletisim ve alt dalı olan reklamcılık gibi, 21. yüzyılagirerken yasamın tüm alanlarında önemli bir yer tutmaktadır. Etkili bir iletisimortamı için, bizi çevrelemis olan tüm göstergelerin çözümlenmesi gerekmektedir.Bu arastırmanın amacı, sanat eseri kullanılan reklamların göstergebilimselaçıdan incelenmesidir. Bu amaç dogrultusunda, sanat eseri kullanılan reklamlardan,1999 yılından itibaren ulasılabilenler toplanmıs ve incelenmistir.Göstergebilimsel incelemenin yapılabilmesi için gerekli kuramsal bilgileriletisim, göstergebilime genel bakıs ve reklam baslıkları altında toplanmıstır.Veri toplama aracı olarak San Francisco Üniversitesi'nden Prof. Dr. ArthurAsa Berger'in, dergi reklamlarını göstergebilimsel açıdan incelemek için hazırlamısoldugu ölçek kullanılmıstır. Bu ölçek, arastırmacı tarafından Türkçe'ye çevrilmistir.Ayrıca ölçegin, göstergebilimsel incelemeye ve aslına uygunlugunun belirlemede, onbes ögretim üyesi ve on bes grafikerden olusan uzman grubunun görüsleri alınmıstır.Sanat eseri kullanılan reklamların yaklasık % 44.4'ünde sanat eserinin vesanatçısının adı ile tarihi konusunda bilgi bulunmaktadır. Reklamların yaklasıkii%11.1'inde sanatçının adı ile eserin tarihi; % 11.1'inde eserin tarihi ve teknigi;%11.1'inde eserin adı, ölçüleri, yeri, tarihi, teknigi ve sanatçısı hakkında bilgiverilmistir. %11.1'inde ise, sanat eseri hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır.Bu tez çalısması ile sanat eseri kullanan reklamların göstergebilimsel açıdanincelemesi yapılmıstır. ncelemenin sonuçlarına göre sanat eserlerinin, reklamlardakullanımının çok yaygın olmadıgı ortaya çıkmıstır. Ayrıca söz konusu reklamların,kullanılan sanat eseri ile reklamı yapılan ürünü özdeslestirmeye çalıstıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In now a days, increasing the amount of similar products, the customersbecome conscious and because of the consistent competition, advertisements becomemore important. Corporations and institutions make more attractive advertisements tobecome easily remembered. Virtual materials in advertisements are used forhighlighting the property of product and equating the product with another. Someinstitutions and corporations are using work of art in their advertisements to highlighttheir difference and uniqueness.At the begining of 21th century, semiology, like communication andadvertising become more crucial. For effective communication, all indicators thatsurround us must be analyzed.The main purpose of this study is to analyze the advertisements that use workof art by a semiological way. In accordance with the purpose, the advertisements thatcould be reached till 1999 are analyzed.For making the semiological analysis, necessary therotical information isgiven under the titles of communication, semiology and advertising.The scale, which was prepared for analyzing advertisements in magazines in asemiological way by Prof. Dr. Arthur Asa Berger from San Francisco StateUniversity are used for data collection. This scale is translated into Turkish byresearcher. Furthermore, fifteen lecturers and fifteen graphic artists analyzed thisscale.Approximately 44.4 percent of the advertisements gives information about thename of the art work and its artist?s name. Approximately 11.1 percent of theadvertisements gives information about the name of the artist and the year of the artivwork. Approximately 11.1 percent of the advertisements gives information about theyear and the technique of the art work. Approximately 11.1 percent of theadvertisements gives information about the name, size, place, date, technique and theartist of the art work. On the other hand, Approximately 11.1 percent of theadvertisements does not give any information about the art work.With this research, advertisements that use work of art has been analyzed by asemiological way. In conclusion of my research, these advertisements tried to equatethe work of art with the product that has been advertised.