Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının eğitimde teknoloji kullanımına yönelik yeterliliklerinin değerlendirilmesi (Balıkesir örneği)
Evaluation of social studies teacher nominees? competency regarding their use of technology in education (Balikesir sample)
  1. Tez No: 215394
  2. Yazar: TALİP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu betimsel araştırmanın amacı; sosyal bilgiler öğretmen adaylarınıneğitimde teknoloji kullanımına yönelik yeterliliklerini belirlemektir. Bu amaçdoğrultusunda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının bilişsel yeterlilikleri, araç-gereçkullanmaya yönelik tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma tarama modelindeolup, Balıkesir Üniversitesi, Necatibey Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler EğitimiAnabilim Dalı son sınıf öğrencileri örneklem grubuna alınmıştır. Öğretmenlerinbilişsel yeterliliklerini ölçmek amacıyla başarı testi geliştirilmiş olup, güvenirliğiKR20 ile hesaplanmış ve güvenirlik katsayısı 0.66 bulunmuştur. Öğretmenadaylarının araç-gereç kullanmaya yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla tutumölçeği geliştirilerek güvenirliği Cronbach'ın Alfa'sı (?) ile hesaplanmış ve güvenirlikkatsayısı 0.88 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, araştırmaya katılanöğretmen adaylarının eğitimde teknoloji kullanımına yönelik olumlu bir tutuma veilgili bilişsel davranışların %48.1'ine sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the competency of social studies teachernominees? regarding their use of technology in education. Social studies teachernominees? cognitive competencies, their attitudes toward technology use have beendetermined. Survey method has been used in this study. 161 social studies teachernominees? from Balıkesir University, Necatibey Faculty of Education have beenincluded in the sampling group. An achievement test to assess the nominees?cognitive competency have been developed. The reliability of this test has beencalculated by KR20 and reliability coefficient has been found as 0.66. The attitudescale, developed to determine nominees? attitudes regarding the use of technology ineducation, has been calculated by Cronbach?s Alpha (?) and reliability coefficienthas been found as 0.88. The results have indicated that social studies teachernominees? who participated in the study have a positive attitude and they have 48.1%of the cognitive behaviours that are related to the use of technology in education.