İlköğretim 6. sınıflarda renk konusunun Çasey (çok alanlı sanat eğitimi yöntemi) ile uygulanması
The application of the subject of colour with Casey (the method of colour education) at primary schools
- Tez No: 215395
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE İMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada İlköğretim 6. Sınıflarda Renk konusunun ÇASEY (Çok AlanlıSanat Eğitimi Yöntemi) ile uygulanması hedeflenmiştir. Konu için literatür taramasıyapılmış, günümüze kadar ortaya konmuş olan çalışmalara ulaşılıp incelenmiştir.Araştırmada nicel verilerle sonuca gidilmiş, bunun için başarı testi ve tutum ölçeğigeliştirilmiş ve uygulamaya konulmuştur.İlköğretim 6. sınıf Görsel Sanatlar dersinde Renkli Çalışmalar konusu içinhazırlanan testlerin geçerlilik güvenilirlik çalışması yapıldıktan sonra deney vekontrol grupları oluşturulup uygulanmıştır. Bu uygulamalar öntest, sontest, tutumölçeği ve kalıcılık testi şeklinde yapılmıştır. Deney grubuna ÇASEY, kontrolgrubuna ise geleneksel yöntem uygulanmıştır. Araştırma Ankara'da yapılmıştır.Araştırmada toplanan nicel verilerin istatistiksel çözümleri için SPSS (TheStatistical Packet for The Social Sciennes), Excel ve Statistica programlarındanyararlanılmıştır. Puan hesaplamalarında aritmetik ortalama, standart sapma ve t-testikullanılmıştır.Uygulanan ÇASEY'in, geleneksel yönteme göre öğrenmede öğrenciyi etkinkılarak öğrencilerin estetik anlayışını geliştirdiği gözlemlenmiştir.Uygulama sonucunda ÇASEY'in geleneksel yönteme göre daha etkin biröğrenme ortaya koyduğu görülmüş, Görsel Sanatlar dersinde uygulanmasıönerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to apply the issue of colour at 6th grades ofPrimary education with the method of CASEY (The Method of Multi Field ArtEducation). Literature was searched for the issue and the studies which have beencarried out up to now were examined. It was tried to reach a result with quantitativedata and an achievement test and behaviour scale were developed for this reason, andit was put into application.After the validity and reliability studies of the tests prepared for the topic ofColourful Studies at the Course of Visual Arts at the 6th grades of the primaryeducation were carried out, test and control groups were formed and applied. Thesestudies were conducted as pretest, posttest, behaviour scale and permanence test.CASEY was applied for the test group, whereas traditional method was applied forthe control group. The study was carried out in Ankara.SPSS (The Statistical Packet for the Social Sciennes), Excel and Statisticasoftware programs were used for the statistical solutions of the quantitative datagathered in the study. Arithmetical average, standard deviation and t-test were usedin the calculations.It was observed that CASEY Method applied made students active andimproved the aesthetic conception of the students compared to the traditional one.As a result of the application, it was determined that CASEY provided amore effective learning and it was recommended that it should be applied at thecourse of Visual Arts.