Bilgisayar destekli öğretimin lise öğrencilerinin asitbaz ve ph konusunu öğrenmedeki başarılarına ve kimyaya karşı olan tutumlarına etkisinin geleneksel yöntemle karşılaştırılması
The effects of the computer aided education on high school students? success about learning acid-base and bH subject and their attitudes towrds chemistry with conventional instruction
- Tez No: 215393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ŞENELT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğrencilerin başarılarını artırmada bilgisayar destekliöğretim ile geleneksel anlatım yöntemiyle öğretimi karşılaştırmaktır.Bu çalışmanın örneklemini Ankara-Elmadağ ilçesindeki Elmadağ LisesiOnuncu Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışmaya katılan öğrenci sayısı 45'dir.Çalışma 2004?2005 eğitim öğretim yılının bahar döneminde yapılmıştır.Çalışmanın örneklemi deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere rasgele ikigruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna geleneksel anlatım yöntemiyle, deneysel gruba iseMacromedia Flash 5 programı ile hazırlanan bilgisayar destekli öğretim yöntemiyleders anlatılmıştır.Çalışmada ön test-son test kontrol grubu araştırma deseni kullanılmıştır.Öğrencilere, zihinsel gelişim seviyelerini belirleyen mantıksal düşünme testi vekimyaya karşı tutumlarını ölçen kimyaya karşı tutum ölçeği, konu ile ilgili önbilgilerinin ne olduğunu tespit eden kimya bilgi testi ön test olarak uygulanmıştır.Uygulamadan sonra, asit-baz ve pH konusundaki bilgisayar destekliöğretimin ve geleneksel anlatım yöntemiyle öğretimin etkisini görmek ve başarıyaetkisini karşılaştırmak için kimya bilgi testi son test olarak uygulanmıştır.Yine uygulamadan sonra, bilgisayar destekli öğretimin ve geleneksel anlatımyöntemiyle öğretimin öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarına etkisini görmekamacıyla kimyaya karşı tutum ölçeği son test olarak uygulanmıştır.Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için istatistik bilimindenyararlanılmıştır. İki grup arasında mantıksal düşünme yeteneklerinin ve önbilgilerinin arasında anlamlı farkların olmadığı görülmüştür.iiAnaliz sonuçlarından bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle eğitim görenöğrencilerin ve geleneksel anlatım yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin çalışmanınbaşlangıcında kimyaya karşı olan tutumlarında anlamlı bir fark olmamasına karşınçalışmanın sonucunda aralarında anlamlı bir farkın oluştuğu görülmüştür.Kontrol grubu öğrencilerinde KKTÖ artışı %1,91 iken deney grubunda buartış %30,13 olmuştur.Yine analiz sonuçlarından çalışma sonrasında bilgisayar destekli öğretimyöntemiyle eğitim gören öğrencilerin başarıları ile geleneksel anlatım yöntemiyleeğitim gören öğrencilerin başarıları arasında anlamlı bir fark oluşmasa da başarılarınıönemli bir oranda artırdığı görülmüştür.KBT artışı kontrol grubu öğrencilerinde %49,68 iken deney grubunda bu artış%63,95 olmuştur.Sonuçlar, bilgisayar ortamında işlenen konuların öğrencilerin başarılarındageleneksel anlatım yöntemiyle birlikte etkili olduğunu göstermiştir. Bütün bubulgulardan bilgisayar destekli öğretimin sınıf ortamlarında kullanılarak verimlisonuçlar alınabileceği ve öğrencilerin derslere olan tutumlarını olumlu yöndedeğiştirebileceği sonuçlarına varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare computer-aided education withconventional regular instruction education in increasing the students? success.The sample of the study is constituted to 45 of II. grade students inElmadag High School, Ankara-Elmadag. The study has been done in 2004-2005Spring Term.The sample of the study is randomly divided into two groups asexperimental and control group. The conventional regular instructed education isused in control group but computer-aided education is used in experimental group.The pre-test and post-test control group research design is used in thestudy. The logical thinking test which determines their mental developments level,the scale which determines their attitudes towards chemistry and the chemistry testwhich determines their backgrounds about chemistry are applied on students.After application, the chemistry test is applied as a post-test to see andto compare the effects of the education with conventional regular instructededucation about the acid-base and pH subjects on students? success.And also, the scale determines students? attitudes towards chemistry isapplied as a post-test to see the effects of the computer-aided education andconventional regular instructed education on students? attitudes towards chemistry.The statistic science is used to test the hypothesises of the study. And,it has been seen that both groups have no meaningful differences about logicalthinking abilities and backgrounds.In addition, although at the beginning of the study there are nomeaningful differences between the students who have computer-aided educationand those who have conventional regular instructed education, a meaningfuldifference occured among the groups at the end of the study.ivThe increasing rate of KKTO in control group?s students is 1.91 % buton the other hand it is 30,13% in the latter group.Moreover, it was inferred from analyses results that there are nomeaningful differences between students?success who have computer aidededucation and students? success who have conventional regular instructed educationbut later, the first group increased their success in a meaningful rate.The increasing rate of KBT in control group?s students is 49,68% butit is 63,95% in the latter group.The results showed that the subjects examined in computerenvironment and in conventional regular instruction method affected the students?success. Using by all these findings, we can claim that efficient results can beobtained by using computer- aided education in the classroom and students? attitudestowards lessons can be positively changed.