Tarih öğretiminde karikatür materyali kullanımının öğrenci başarısına etkisi
The effect of using caricature as amaterial on the success of student in history teaching
- Tez No: 215397
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ YAVUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada tarih öğretiminde materyal olarak karikatür kullanımının öğrencibaşarısına etkisi, geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırılarak incelenmiştir.Araştırmanın uygulaması, 2005-2006 öğretim yılında Ankara ili, Çubukilçesinde bulunan Çubuk Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde, aynı öğretmenin iki ayrı liseüçüncü sınıfında, elli öğrenciden oluşan örneklem üzerinde gerçekleşmiştir.Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.Araştırmada T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi müfredat programındayer alan Birinci Dünya Savaşı ünitesi;1. Birinci Dünya Savaşına Genel Bakış,2. Savaşta Osmanlı Devleti,3. Osmanlı Devletini Paylaşma Projeleri,4. Savaşın Bitişi ve Antlaşmalar (Versailles, Saint Germain, Neuiley, Trianon),5. Mondros Ateşkes Anlaşması,Konuları, deney grubunda öğretim materyali kullanılarak, kontrol grubunda isegeleneksel öğretim yöntemiyle anlatılmıştır.Araştırmanın verileri, araştırmaya dahil olan konuların işlenmesinden öncekikonulardan oluşan Erişi Testi (öntest) ve araştırmaya dahil olan konulardan oluşan ErişiTesti (son test) ile toplanmıştır.Araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgular; SPSS programı ile bağımsız ttestikullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan uygulama ve değerlendirmelerin sonucundatarih öğretiminde ?karikatür? kullanılarak yapılan öğretim yöntemi ile öğrenim görenöğrenciler ?Birinci Dünya Savaşı? ünitesi konularını öğrenmede, geleneksel öğretimyöntemiyle öğrenim gören öğrencilerden daha başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using caricature as a material in history teachingon the students success was examined by comparing it with the traditional historyteaching method.The implementation of this study was done by a teacher who gives history to 3rdyear students in two classes different in ?Çubuk İmam Hatip High School?, in Çubuk,Ankara. In each classes there were 25 pupils which made a total sum of 50. In the studypre-test, post test control group test model is used.In the study World War I which is in Turkey Reform History and KemalismLesson and in curriculum is explained as:1) General examination of World War I,2) Ottoman State in World War I,3) Projects designed to share Ottoman State4) End of war and Agreements (Versailes, Saint German, Neuiley, Trianon)5) Mondros Cease Fire Agreement. These subjects are taught to experimentgroup by using caricature us teaching material and control group, by using traditionalteaching method.Data collected with the pre-test which is about the first subjects and the post-testwhich is in the subjects included in the last success test.Results about the sub-problems analyzed by SPSS and Free Test. It was seen thatstudents who are taught by using `caricature? for the learning history are moresuccessful than who are learning history by `Traditional Learning Method?; World War Iis in.