Tarih öğretiminde karikatür imgesi
The use of cartoons in teaching history
  1. Tez No: 206969
  2. Yazar: SERVET AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada tarih öğretiminde materyal olarak karikatür kullanımının öğrenci başarısına etkisi, geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Araştırmanın uygulaması, 2006-2007 öğretim yılında Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı Astsubay Meslek Yüksek Okulu birinci sınıfında 55 öğrenciden oluşan iki ayrı grup örneklem olarak seçilmiş, belirlenen konular deney grubuna karikatür kullanılarak, kontrol grubuna anlatım ve soru-cevap yöntemlerini kapsayan geleneksel anlatım yöntemi kullanılarak işlenmiştir. Araştırmada T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi müfredat programında yer alan Cumhuriyet Dönemi ünitesi kapsamı içerisinde yer alan ; 1. Siyasal Alanda Gerçekleştirilen İnkılâp Hareketleri, 1.1. Saltanatın Kaldırılması, 1.2. Cumhuriyetin İlanı, 1.3 Halifeliğin Kaldırılması, 1.4. Anayasa Hareketleri 1.4.1. İlk Büyük Millet Meclisi'nin Açılmasıyla Anayasa Niteliğinde Alınan Kararlar, 1.4.2. 20 Ocak 1921 Tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu 1.4.3. 20 Nisan 1924 Tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu 1.5. Çok Partili Hayata Geçiş Denemeleri ve İnkılaba Karşı Tepkiler 1.5.1. İlk Büyük Millet Meclisi'nde Gruplar 1.5.2. Müdafaa-i Hukuk Grubu'nun Kuruluşu ve Cumhuriyet Halk Fırkasına Dönüşmesi, ii 1.5.3. Muhalefet Hareketleri ve Siyasal Partilerin Kuruluşu, 1.5.3.1. İlk Büyük Millet Meclisi'nde Oluşan Muhalefet, 1.5.3.2. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, 1.5.3.3. Serbest Cumhuriyet Fırkası, 1.5.3.4.Diğer Fırkalar. 1.5.4. İnkılaba Karşı Tepkiler ve Takrir-i Sükun Kanunu, 1.5.4.1. Şeyh Sait İsyanı, 1.5.4.2. Menemen Olayı, 1.5.4.3. Takrir- i Sükun Kanunu ve İstiklal Mahkemelerinin Kurulması, 1.5.4.4.İzmir'de Suikast Girişimi. 2. Eğitim- Kültür Alanında Gerçekleştirilen İnkılâp Hareketleri, 2.1. Tevhid-i Tedrisat Kanunu, 2.2. Harf İnkılabı, 2.3. Türk Tarih Tezi, 2.4. Türk Dili inkılabı, 2.5. Üniversite Reformu. 3. Sosyal Alanda Gerçekleştirilen İnkılâp Hareketleri, 3.1.Şapka İnkılabı ve Kılık- Kıyafet Değişimi, 3.2. Tekke, Zaviye ve Türbelerin Kapatılması, 3.3. Uluslar arası Takvim ve Saatin, Yeni Rakamların kabulü ve Ölçülerde Değişiklik, iii 3.4. Soyadı Kanununun Kabulü ve Eski Unvanların Kaldırılması, 3.5. Milli Bayramlar ve Genel Tatil, 3.6. Kadın Haklarının Kabulü. deney grubunda öğretim materyali kullanılarak, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemiyle anlatılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmaya dahil olan konuların işlenmesinden önceki konulardan oluşan Erişi Testi (ön test) ve araştırmaya dahil olan konulardan oluşan Erişi Testi (son test) ile toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgular; SPSS programı ile bağımsız t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan uygulama ve değerlendirmelerin sonucunda tarih öğretiminde ?karikatür? kullanılarak yapılan öğretim yöntemi ile öğrenim gören öğrenciler ?Cumhuriyet Dönemi? ünitesi konularını öğrenmede, geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerden daha başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of cartoons as a material in teaching history was examined in terms of students? success, having been compared with the traditional teaching method. The application was accomplished selecting two sample groups consisting of 55 2nd grade students in the Turkish Armed Forces NCO College of Band Schools. The determined subjects were taught to the experiment group using cartoons, and to the control group using the traditional teaching method including the methods of question-answer. In the study, the following subjects which are included in the Republican Period Unit, included in the curriculum of Turkish Republican history and Kemalism, were taught: 1. Revolutions accomplished in the political area, 1.1. The abolition of the sultanate, 1.2. The declaration of the Republic, 1.3. The abolition of the Caliphate, 1.4. Constitutional Movements . 1.4.1. The constitutional decisions taken with the opening of the first Grand Turkish National Assembly. 1.4.2. The constitution, dated January 20, 1921, 1.4.3. The constitution, dated April 20, 1924 , 1.5. Attempts of transition to multiparty period and the reactions to the reform. 1.5.1. The groups in the first Grand Turkish National Assembly. 1.5.2. The foundation of Defence of Law Group and its transforming into Republican People?s Party . 1.5.3. The foundation of the political parties and the opposition movements. v 1.5.3.1. The opposition in the first Grand Turkish National Assembly. 1.5.3.2. Progressive Republican Party Free Republican Party Other Parties. 1.5.4. The reactions against the reform and the Law of Declaration of Silence 1.5.4.1. The revolt of Şeyh Sait. 1.5.4.2. Menemen event. 1.5.4.3. The law of Declaration of Silence and the foundation of Independence Courts. 1.5.4.4. The attempt of assassination in İzmir. 2. Revolutions accomplished in the field of education, 2.1. The Law of the unification of Education, 2.2. The reform of alphabet, 2.3. Turkish History Thesis, 2.4. The reform of the Turkish Language, 2.5. The reform of the University. 3. Revolutions accomplished in the field of culture, 3.1. The reform of hat and the change of clothing, 3.2. Closing of the dervish lodges and tombs, 3.3. Accepting the international calendar, clock and the new numbers, and the change in measurements. 3.4. Accepting the law of surname and abolition of the old titles. 3.5. National Festivals and public holiday. 3.6. The recognition of the rights of women, in the experiment group using education materials, and in the control group using the traditional teaching method. The data of the research were collected by means of a pretest about the subjects taught before the research subjects, and by means of a post-test about the subjects included in the research. vi The findings related to the sub-problems of the research were analyzed using independent ?t test in SPSS software. The result of the application and the evaluation indicates that the students learning the history using ?cartoons? were found more successful in the subjects of ?Republican Period? than the students learning in the traditional method.