İlköğretim 7.sınıf öğrencilerinin basınç konusunu anlamalarında işbirlikli öğrenme yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The effect of cooperative learning methodology to student success in understanding the topic of pressure in 7th class elementary education students
  1. Tez No: 215412
  2. Yazar: ÖZGÜR GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin basınç konusunuanlamalarında öğrenci başarılarına ve fen bilgisi dersine olan tutumlarına, işbirlikliöğrenme ve geleneksel öğretim yöntemlerinin etkisi, öğrencilerin ön bilgileri,mantıksal düşünme yetenekleri dikkate alınarak incelenmiştir.Çalışma Batman İli, Beşiri İlçesi, Çevrimova İlköğretim Okulu'nda 2004-2005 eğitim- öğretim yılı II. döneminde öğrenim gören 40 ilköğretim 7. sınıföğrencisiyle yapılmıştır. Araştırma için deney grubu olarak 20 öğrenciden oluşan 7-A, kontrol grubu olarak 20 öğrenciden oluşan 7-B sınıfları seçilmiş, ders sunumlarıdeney grubunda işbirlikli öğrenme yöntemine göre, kontrol grubunda ise gelenekselöğretim yöntemlerine göre yapılmıştır.Öğrencilerin çalışma öncesi denklik seviyeleri arasında anlamlı bir farkınolup olmadığının belirlenmesi için 2003- 2004 eğitim- öğretim yılı yılsonu karnenotları, 2004- 2005 eğitim- öğretim yılı I. dönem karne notları, ön bilgi testi vemantıksal düşünme grup testi kullanılmıştır.Ayrıca öğrencilerin fen bilgisi dersine olan tutumlarını belirlemek amacıylatutum anketi her iki gruba da çalışma öncesi ve çalışma sonrasında uygulanmıştır.Karne notları sonucuna göre, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin fenbilgisi başarıları ve öğrenme düzeyleri açısından aralarında anlamlı bir farkınolmadığı belirlenmiştir.Konu anlatımının sonunda ise her iki gruptaki öğrencilerin basınç konusunuanlamalarındaki başarılarını ölçmek için hazırlanan başarı testi uygulanmış ve eldeedilen veriler değerlendirilmiştir.iiÇalışma öncesi yapılan mantıksal düşünme grup testi ve ön bilgi testisonuçlarına göre bu değişkenlerin öğrencilerin basınç konusunu anlamalarındaanlamlı etkilerinin olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin fen bilgisi dersine olantutumları arasında tutum ön- test sonuçlarına göre anlamlı bir fark olmadığı, tutumson- test sonuçlarına göre ise kontrol grubunda anlamlı bir farkın olduğubulunmuştur.Başarı testinden elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda işbirlikliöğrenme yönteminin uygulandığı deney grubundaki öğrenci başarısı ile gelenekselöğretim yöntemlerinin uygulandığı gruptaki öğrenci başarısı arasında da deneygrubunda anlamlı bir fark belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, teaching through Cooperative Learning Methodology andTraditional Teaching Methodology and their effect on the 7th class elementaryeducation students? academic performance in Science Courses, understanding thetopic of Pressure and their attitudes in the lectures are analyzed in accordance withtheir background information and logical thinking abilities.The sample set of the research is composed of 40, year 2004-2005 secondsemester 7th class students of Çevrimova Elementary Education School in Beşiridistrict of Batman province. 7th degree A (7-A) class of the school with 20 studentseach are selected as the experiment group for experimental purposes, and 7th degreeB (7-B) class with 20 students each are selected as control group of the research. Inexperiment group, the lecture presentations are based on cooperative learningmethodology, whereas in the control group traditional teaching methodologies arefollowed.In order to investigate and evaluate the equivalence and/or noticeabledifferences between the students, 2003-2004 end of the year overall (cumulative)scores, 2004-2005 first semester scores of the students, background information testand cricital thinking group test are taken into consideration. According to theoutcomes of scores of the students, it is understood that in both experiment andcontrol group, there was not a noticeable and important difference between differentstudents.Moreover, in order to evaluate the attitudes of the students towards ScienceCourses, in both groups, all the students are tested through attitude criteria bothbefore and after the study.ivAt the end of the lectures, in order to evaluate the success of the students inunderstanding the topic of pressure, in both groups, the students are tested throughsuccess tests that have been prepared and the results of these tests are analyzed.According to the outcomes of the critical thinking group test and backgroundinformation test that have been distributed to the students before the study, it isrealized that; these variables are not critically effective on the students?understanding of the topic of pressure. Regarding the attitudes of the studentstowards the science courses, according to the outcomes of the pre test, there is not asignificant difference between the attitudes of different students however, accordingto the outcomes of the final test regarding the attitudes of the students, there is a verysignificant difference in the control group.As the final remark, through the study, in accordance with the outcomesgathered from the success test and the relevant analysis, a very significant differencebetween success levels in the experiment group following the cooperative learningmethodology and in control group following the traditional teaching methodology isnoticed clearly