Matematik öğreniminde ve öğretiminde öğretmen adaylarının matematiksel tanımlara yaklaşımları üzerine fenomenografik bir çalışma
A phenomenographic study on the approaches of teaching candidates towards mathemathical definitions in learning and teaching mathematics
- Tez No: 215416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmanın başlangıcında konu ile ilgili kaynaklar taranmış, yapılanincelemeler sonunda araştırma projesi hazırlanmıştır. Veri toplama aracı olaraköğretmen adayları için bir görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formu, öğretmenadaylarının, matematik öğrenimi ve öğretiminde tanımların rolü ile ilgili görüşlerinibelirlemek için hazırlanmıştır.Araştırma, bir devlet üniversitesinin orta öğretim fen ve matematik alaneğitimi bölümü matematik öğretmenliği anabilim dalında lisans eğitimi alan 7öğretmen adayı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde öğretmenlerin görüşlerifenomenografik yöntemle karşılaştırılmış, kategorilere ayrılmış ve yorumlanmıştır.ivAraştırmanın son kısmında elde edilen bulgulara dayalı sonuçlar üzerindedurulmuştur. Araştırmadan, öğretmen adaylarının tanımların verilmesi gerektiğiniama sadece tanımla kavramın iyi öğrenilmediğini düşündükleri, kavram tanımı veonu takip eden örnek, uygulama, o tanımdan çıkarılan sonuçlar, teoremlerle demutlaka tanım desteklenmesi gerektiğini düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır.Araştırmadan çıkan diğer bir sonuç ise, kişi matematiksel bir problemi çözerken oproblemin merkezindeki kavram ya da kavramların tanımlarına bazen kavram imajı,bazen kavram tanımı ve bazen de her ikisi ile başvurmaktadır. Kişi tam anlaşılmış birkavram tanımı ve bu kavram tanımı ile tamamen örtüşen bir kavram imajı ileprobleme yaklaşabildiği takdirde amaçlanan doğru davranışı gösterebilmektedir.Ayrıca araştırma bulguları çerçevesinde, hem bu uygulamaya hem de bu konulardaçalışma yapmak isteyen araştırmacılara ve eğitimcilere yönelik önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the research, resources related to the topic were scannedand then following this procedure the project was prepared. As a means of collectingdata an interview form was prepared. This interview form was prepared so as toidentify the conceptions on the approaches of teaching candidates towardsmathemathical definitions ın learning and teaching mathematics.The research was carried out with seven selected candidate mathematicsteachers who study at a faculty of education department of secondary school scienceand mathematics teaching deparment of mathematics education.In the analysis of the data teachers? conceptions were compaired, categorizedand commented on by using a phenomenographic method. In the final part of thestudy results based on the findings were emphasized. The study depicted thatvicandidate mathematics teachers believe in the necessity of giving definitions, butthey also think that by only giving definitions conceptions cannot be learnet properly,so they should be assisted with examples, applications and theorems. Another resultin the study is that when someone tries to solve a problem he/she refers to theconcept image, or the concept definitions, or both. Only if a person approaches theproblem with on absorbed concept image and its definition that covers the image,then he/she will be able to show the target behaviour. Besides, within the limits ofthe research findings, suggestions are made for both this study and for research whowant to work on this issue in the future.