The effect of a creative thinking programme on Efl students'attitudes towards their own creativity in writing
Bir yaratıcı düşünce programının İngilizce öğrencilerinin yazma derslerindeki kendi yaratıcılıklarına yaklaşımlarına etkisi
  1. Tez No: 215415
  2. Yazar: AHUCAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, kısa süreli bir yaratıcı düşünme eğitim programının İngilizceöğrencilerinin yazma derslerinde kendi yaratıcılıklarına bakış açısına etkisiniortaya çıkarmak için gerçekleştirilmiş bir çalışmadır.1.Bölüm giriş amaçlı düzenlenmiştir. 2.Bölüm yaratıcılık ve yazma ile ilgilibilgi verir ve İngilizce yazma derslerinde ön aktivite olarak kullanılabilecekyaratıcı düşünme tekniklerini tanıtan literatür tarama bölümüdür. 3.Bölümaraştırmanın metoduyla ilgilidir. 4. Bölüm araştırmanın sonuç bölümüdür.Bu araştırma deneysel bir araştırmadır. Örneklem (n=46) Gazi ÜniversitesiHazırlık Okulu'ndan seçilmiştir. Deney grubundaki öğrenciler( n=23) beşoturumdan oluşan bir yaratıcı düşünme eğitim programına katılmıştır.Diğertaraftan, kontrol grubundaki öğrenciler (n=23) aynı zaman zarfında hiçbir eğitimetabi tutulmamışlardır. Deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olmak üzereikişer test uygulanmıştır. Sonuçlar t testi ve iki faktörlü ANOVA kullanılarakanaliz edilip kıyaslanmıştır.Sonuçlar göstermiştir ki; hipotezlerde beklendiği üzere, yaratıcı düşünceeğitim programı, deney grubu öğrencilerinin yazma derslerindeki kendiyaratıcılıklarına bakış açılarını pozitif yönde etkilemiştir. Bu öğrencilerin son testskorları ön test skorlarına göre yükselmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin son testsonuçlarında ise pek anlamlı olmayan bir düşüş gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the effect of a creativethinking programme on EFL students? attitudes towards their own creativity inwriting courses.Chapter 1 is designed for introductory purposes. Chapter 2 gives informationabout creativity and writing and introduces the creative thinking techniques thatcan be used as pre-writing activities in EFL writing courses. Chapter 3 deals withmethod of the study. Chapter 4 serves as a conclusion.The research was conducted in an experimental design. The subjects (n= 46)were selected from Gazi University Preparatory School. The subject in theexperimental group (n= 23) participated in the creative thinking trainingprogramme. On the other hand, the students in control group (n= 23) were notexposed to any training during the same period. Both groups were administered aquestionnaire as pre-test and post-test. The results were analyzed by using t testand two-way ANOVA comparing pre and post test scores of the subjects.The results reveal that; as hypothesized, the creative thinking programme hada positive effect on experimental group students? attitudes towards their owncreativity in writing courses. Their scores increased significantly in the post test.Surprisingly; there was a decline in control group students? scores but it was not asignificant one