Mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda kaval eğitim sürecinin I.yılında kullanılan öğretim yöntem ve tekniklerinin incelenmesi
The methods and techniques that are implemented durig the first year education of ?Kaval? at Mmevk ar investigated
  1. Tez No: 215420
  2. Yazar: M. ULAŞ ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, MMEVK' da I. Yıl Kaval Eğitiminde Kullanılan Yöntem veTeknikleri incelenmek amacı ile bu kurumlarda, kaval eğitimi veren öğretimelemanları ile görüşmeler yapılmış, kaval eğitiminde kullanılan yöntem vetekniklerin neler olduğu, bu yöntem ve teknikler arasındaki benzerlik ve farklılıklarincelenmiştir. Farklı yöntem ve teknikler sonucu ortaya çıkabilecek sonuçlararaştırılmıştır. MMEVK' da eğitimi verilen kavalı diğer nefesli çalgılardan ayıranteknik ve eğitimsel yönler saptanmıştır. Öğretim elemanları ile yapılan görüşmelerinyrdımıyla, birinci sınıf öğrencilerine yrdımı dokunabilecek bu araştırma dalında,büyük bir araştırma (literatür) boşluğu olduğu açığa çıkmış, bu konuyla ilgili görüşüalınan öğretim elemanlarının önerilerine yer verilmiştir. Kaval eğitiminde en çokkullanılan yöntem olarak karşımıza çıkan usta?çırak ilişkisi yönteminin avantaj vedezavantajları ortaya konulmuştur. Kaval ile ilgili bilimsel verilere dayalı biriiöğretim birlikteliği oluşturma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Birbirinden bağımsızfarklı yöntemler ile kişisel bilgi ve deneyime dayalı kaval eğitiminde metotsalçalışmaların eksikliğine dikkat çekilmiş, eğitim ve teknik açıdan incelenen kavalınyapısal olarak da standart bir fiziksel yapıya kavuşturulmasının gerekliliği sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods and techniques that are implemented during the first yeareducation of ?Kaval? at MMEVK are ınvestigated. For this reason, interviews withinstructors have been undertaken. Moreover, various methods of teaching have beenresearched and their comparrisons have been made. What kind of results would beobtained from these different teaching methods have been examined as well. I havealso studied the different properties of?kaval? from other wind instruments that aretought at MMEVK. With the help of interviews with the instructors, it has becomeclear that there is major lack of literature in this research area which would help thefirs year students. Some suggestions have been made by these instructors in order toovercome the problem. In this study, the advantages and this anvantages of teaching?kaval? using the traditional way of master-apprentice method are investigated.Consequently, it has become clear that there is a need of unıty in the methods ofteaching which should rely on scientific data. It has been pointed out that there is notenough studıes that are concentrated on the methods of teaching ?kaval?. It has alsobeen concluded that ?kaval? as an ınstrument should have a standardised physicalstructure.