Yönetici davranışları ve işgören farklılıklarının aidiyet duyguları üzerine etkisi (konaklama işletmeleri üzerine bir uygulama)
Administrator behaviour and worker differences effected on their feeling belonging (An application on the accommodations administrating)
  1. Tez No: 215423
  2. Yazar: YUSUF ŞAHİNKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, yönetici davranışlarının çalışanlar üzerinde etkisi vebu davranışların eğitimleri ile ilişkisini ortaya koymaktır. Ayrıca bu davranışlarınişgörenlerin işletmeye olan bağlılık ve aidiyet duygularında da etkili olduğuüzerinde durulmuştur. Turizm işletmeleri emek yoğun işletmelerdir. Buişletmelerde verimin artması işgörenlerin memnuniyetine bağlıdır. Burada işinsırrı da tabi ki yöneticilere düşmektedir.Çalışmada kullanılan anket; Fethiye, Marmaris, Kuşadası, Kemer, Antalya,İstanbul ve Ankara'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri ile birinci sınıf tatilköylerinde 2005 yılı Mayıs ve Ağustos ayları arasında ilgili işletmelerde çalışanişgörenlere uygulanmıştır. 39 İşletmede anket uygulanan işgören sayısı ise 1660olarak gerçekleşmiştir. Anket formunda beşli likert ölçeği kullanılmıştır. Buölçeğin amacı, çalışanların düşüncelerini yelpaze içerisinde derecelendirmektir.Araştırma sonucunda işe olan aidiyetin çalışanın cinsiyeti, yaşı ve eğitimdurumuyla yakından ilgili olduğu görülmüştür. İşgörenlerin otoriteye itaatinisağlamak için işletmenin ayrılmaz bir parçası olduklarını hiç kimsenin tek başınahareket edemeyeceğini hissettirmek de tabiî ki yöneticilere düşmektedir. Bubağlamda yönetimin başarılı olması için, gerçek, akılcı, esnek, değişim vegelişimi, sürekli yenilenmeyi esas alan yöneticilerin yetişmesinde temel esasıneğitim olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the effects of manager attitudes on theemployees and the relationship between these attitudes and the manager'seducation. Besides, it is also emphasized that these attitutudes are effective onworking people's faithfulness to the enterprise and the state of their belonging to.Tourism enterprises are the ones with intensive effort. The rise of the efficiencyin these enterprises is related to the working people's satisfaction. It is obviousthat the knack is upon the managers.Public survey is used to get the study data. The research used in theinvestigation was up to explore the effects of the variety of manager attitudes onthe state of belonging to of the worker produces marginal unit.“Fifthly likertscale”was used on the questionaire. The aim of this scale is to grade worker'sideas on a spectrum.The survey shows that, manager's attitude valuation and the belonging tothe job is closely related to the employee's sex, age, and the education level. It ismanager's responsibility to make the employees feel in the way that they are oneof the integral parts of the enterprise and no one has the right to act solitarily. Inthis sense, it can be said that education is the key factor on the success of themanagement and on the appearance of the real, rational, flexible managers, whomwith the aim of change, improvement and lasting innovation.