Kırgızcadaki Arapça kelimeler ve bunların Arapça öğrenimindeki yeri
The Arabic words in The Kyrgyz language and their place in the learning Arabic
- Tez No: 215424
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş, sonuç ve üç bölümden oluşan bu çalışma Kırgız Türkçesindeki Arapçaalıntı kelimelerin ses ve anlam düzeyleri bakımından uğradıkları değişiklikleribelirterek bu değişikliklerin Arapça öğrenimindeki olumsuz yönlerini göstermeyiamaçlamaktadır.Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, amacı ve alanı üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde, diller arası kelime alış-verişi ve yabancı dil öğretimi, Kırgızve Kırgızcadaki yabancı kelimeler ile Arapçadan Kırgızcaya kelime geçişinintarihçesi başlıkları altında Kırgızcadaki Arapça alıntı kelime olgusu ele alınmıştır.İkinci bölümde, Kırgızcadaki Arapça alıntı kelimelerin uğradıkları sesolayları ünlüler ve ünsüzler olarak iki ana grupta verilmiş, ardından bu kelimelerinKırgızların Arapça öğreniminde yol açabileceği yanlışlar Kırgızcadan Arapçaya sesbilgisi düzeyinde yapılan olumsuz aktarımlar ana başlığı altında değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde, Kırgızcadaki Arapça alıntı kelimelerin uğradıkları anlamkaymaları gösterilmiş, daha sonra Kırgızcadan Arapçaya anlam bilgisi düzeyindeyapılan olumsuz aktarım ana başlığı altında bu anlam kaymalarının Arapçaöğreniminde yol açabileceği yanlışlar üzerinde durulmuştur.Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmış vevarılan sonuç hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprising of the introduction, three chapters and conclusion,aims at presenting the phonetic and semantic changes in the Arabic origin wordsborrowed to the Kyrgyz Turkish, and demonstrating the negative effects of suchchanges on the Arabic learning.The introduction highlights the importance, purpose and scope of this study.The first chapter covers the case of the Arabic words borrowed to the Kyrgyzlanguage under the headlines of the inter-language exchange of words and foreignlanguage teaching, the original and borrowed words in the Kyrgyz language and thehistory of borrowing Arabic origin words into the Kyrgyz language.At the second chapter, the phonetic changes in the Arabic words borrowed tothe Kyrgyz language under two main groups as vowels and consonants, and then anypossible problems and troubles to be caused by such words in the Arabic learning ofthe Kyrgyz people are evaluated under the headline of the negative phoneticborrowings from Arabic into the Kyrgyz language.The third chapter presents the semantic deviations of the Arabic origin wordsborrowed into the Kyrgyz language, and any possible problems and troubles to becaused by such semantic deviations in the Arabic learning under the headline ofnegative semantic transfers.An overall evaluation of this study and explanations on the obtained resultstake place in the conclusion.