İç giyim üretimine yönelik 18-50 yaşlar arası kadın beden ölçüleri standardizasyonu üzerine bir araştırma
The research on the standardization of the body sizes of women between 18 and 50 years of age towrd lingerie production
- Tez No: 215422
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bütün bireyler açısından sosyal-fiziksel refah ve tatmin aracı olan giyimöğelerinin bu işlevleri yerine getirmesinde etkili olan en önemli unsur vücudauygunluklarıdır. Vücuda uygunluğun sağlanması ise kullanıcı birey ölçülerininbilinmesini gerektirir. Dış giyim ürünlerine paralel olarak gelişimini giderek arttıraniç giyim ürünlerinin vücudu sarması ve form vermesi beklendiğinden vücutölçülerine uygunluğu daha fazla önem taşımaktadır.Üretim teknolojilerinin gelişmesi ve birey ihtiyaçlarının kitle ihtiyaçlarınadönüşmesi sonucunda iç giyim ürünlerinin seri olarak üretilmesi nedeniyle,kullanılan ölçü aralıklarının daha geniş yelpazedeki tüketicilere uygun olmasıgerekmektedir. Vücut yapılarının toplumlara göre farklılıklar göstermesinden dolayıbu ihtiyaç; her toplumun vücut özelliklerini yansıtan standart ölçülerinoluşturulmasıyla karşılanabilecektir.Bu araştırmada, 18-50 yaşlar arası yetişkin kadınların iç giyim üretimineyönelik vücut ölçülerinin belirlenmesi sonucunda standardizasyonunun oluşturulmasıamaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan araştırmada konunun seçilme nedeni, üretici vetüketici kitleleri ile konuya ilişkin eğitim veren kurum ve kuruluşlar açısından önemiaktarılmıştır. Bunun devamında, konuyla ilgili genel kuramsal ve teorik temelleraçıklanmış ve bu alanda araştırma niteliğindeki çalışmalara yer verilmiştir.Araştırmanın örneklemi Türkiye nüfusu içerisindeki en az nüfusa sahip yaşgrubunun 100 kişi ile temsil edileceği şekilde diğer yaş gruplarının nüfuslarınaoranlanarak kota yöntemi ile belirlenmiştir. Belirlenen örnek sayısı bölge nüfuslarınada oranlanarak yaş gruplarına göre bölgesel dağılım gerçekleştirilmiştir. Her coğrafibölgeyi temsilen bir ilden ölçüm alınmıştır.Kadınlardan elde edilen ölçülerin dağılım eğrileri çizdirilerek Kolmogorov-Smirnov testi ile normallik sınaması yapılmış, tanımlayıcı istatistik değerlerihesaplanmıştır. Ölçülerin birbirleriyle ilişkilerinin belirlenmesi için korelasyon veregresyon analizleri yapılmış, ağırlık ile genişlik ölçülerinin, boy ile uzunlukölçülerinin kendi aralarında en yüksek ilişkiyi gösterdikleri belirlenmiştir.Vücut ölçülerinin yaş gruplarına göre farklılıklarının incelenmesi için her yaşgrubuna ait ölçülerin de korelasyon katsayıları hesaplanmış, birbirleriyle yüksekkorelasyon gösteren ölçülerin benzer oldukları belirlenmiştir. Ayrıca yaş gruplarınagöre tanımlayıcı istatistik değerler hesaplanmış, yaş ilerledikçe ölçülerin genişlediğisonucuna ulaşılmıştır.Vücut ölçülerinin bölgelere göre farklılık gösterip göstermediği Anova veScheffe testleriyle sınanmış ve en geniş ölçülere sahip kadınların memleketi DoğuAnadolu bölgesinde yer alanlardan oluştuğu belirlenmiştir. Ancak bölgelerarasındaki farklılıklar oluşturulacak standardizasyonu etkileyecek düzeydebulunmamıştır.Standardizasyon uluslar arası standartlar ve sektörel beden tanımlamalarındaolduğu gibi göğüs altı çevresi ölçüsüne göre oluşturulmuştur. Ölçüler yedi beden, altıara bedenden oluşacak şekilde sınıflandırılmıştır. Bunun yanı sıra üretici vearaştırmacıların kullanmaları ve farklı vücut yapılarına ilişkin özel ara bedenleroluşturulması için bedenlere göre bütün ölçülerin yüzdelik değerleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Clothing is a social-physical welfare and satisfaction means for all of theindividuals as a factor which meets the different physiological, sociological andpsychological needs. The most important factor that is effective for the clothingitems to fulfil these functions is their suitabilitiy for the body. Rendering theirsuitability for the body requires to know the body sizes of the individuals. Since thelingerie products, which has been developping gradually by running parallel withclothings, are expected to suit and to form the body, their suitability for the bodysizes is important.Used sizes are required to be suitable for the wide range of consumers sincethe lingerie products are volume-produced for the reason of developped productiontechnologies and the needs of individuals have become the needs of the massconsumers. This need can be met by forming the standard sizes which reflect thebody properties of each community yet the body properties differ depending on thecommunities.In this study, it is aimed to form a standardization related to lingerieproduction by determining the body sizes of women between 18 and 50 years of agefor all of the geographical regions of Turkey. In this connection, we tried todetermine certain factors which may be effective for the constitution and body sizesof adult women, without having any handicap, and to form a standard size table.In the first section of the study, the reason why the subject was selected andits importance for the manufacturer and consumer masses and for the organizationsand agencies who furnish training related to the subject are explained. In the secondsection, theoretical basis, related to the subject, are explained and research studies inthis field are dealt with.The exemplification of this research is defined by quota system which the proportionis principal between 100 people of the least population group in Turkey to othergroups of population. The regional dispersion is realized by rating the regionpopulations to age groups.For representing each region measuring is taken from onecity at that region.T h e normality measurements are done by Kolmogorov_Smirnov test anddefining statistics values are calculated by having drawn dispersion lines gained fromwomen's measurements. For defining the relation between measurements, correlationand regression analyzes are done and it is seen that the highest relartionship isbetween weight and breadth,height and length.F o r se a rching the differences between age groups and bodymeasurement;coefficiency of correlation for each age groups is calculated and it isseen that measurements which have high correlation between themselves are similarto each other.Also defining statistical values are calculated according to age groupsand seen that sizes are enlarged when the age grows up.If there is a difference in the measurements changing according to the regionsis tested by ANOVA and Scheffe test and seen that the largest sizes are from SouthAnatolian Region.But this is not effective enough to form a standardization.Standardization is formed based on the measurement under the breast as it is inthe international standards and sectorel body definations measurement are classifiedas 7 sizes and 6 interval sizes.Moreover for forming special interval sizes to be usedvalues are presented.