Örgütsel küçülmenin işgörenlere etkisi: Bir kamu hizmet sektörü uygulaması
Organizational downsizing?s effect on workers a public service sector practice
  1. Tez No: 215425
  2. Yazar: MEHTAP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küçülme stratejisi 1980'lerden beri yüzlerce örgüt ve milyonlarca işgörenietkileyen bir stratejidir. Örgütün performansını, etkinliğini, rekabet gücünü veesnekliğini artırmak amacıyla; fiziksel kaynaklar ve insan kaynaklarında planlı birazaltmayı içeren küçülme stratejisi günümüzde örgütler tarafından sıklıklakullanılmaktadır.Küçülme yönteminden beklenen sonuçlara ve hedeflenen amaçlara sağlıklıbir biçimde ulaşabilmek için bu yöntem ayrıntılı bir biçimde ele alınmalıdır.Küçülmenin örgütün genel stratejisine uyması için, küçülme örgütün açık bir şekildetanımlanmış, uzun dönem vizyonunun bir parçası olmalıdır.Küçülme sonrasında örgütlerin hedeflediği amaçlara ulaşamamasının enönemli faktörü, küçülme sürecinde ?insan faktörü? ne yeterli önemi vermemesidir.Örgütlerin, yeniden yapılanma ve sonucundaki küçülme eğilimi, örgüte, örgütteçalışanlara ve işten ayrılan işgörenlere önemli olumsuz etkileri bulunmaktadır. İştençıkarmalar işgören üzerinde psikolojik, sosyolojik ve finansal etkiler yaratmaktadır.Bu çalışmada küçülmenin işgören üzerindeki etkileri ayrıntılı bir biçimde elealınmıştır. Türk Telekomünikasyon kurumunda çalışan 100 işgörenin örgütselküçülmeden nasıl etkilendiğini belirlemeye yönelik, ankete dayalı bir araştırmayürütülmüştür. Yapılan anket çalışmasında ortaya çıkan veriler istatistiksel analizleretabi tutulmuş ve elde edilen veriler sonucunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.Araştırma sonuçlarına göre, küçülme işgörenlerin performanslarını, örgütselbağlılıklarını olumsuz etkilemekte ve işgörenlerde güvensizlik, kızgınlık, stres,çatışma, işten ayrılma niyeti oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Downsizing is a strategy that has affected hundreds of organizations and millions ofworkers since 1980?s. To increase the performance, efficiency, flexibility andcompetitiveness of organizations, downsizing strategy which includes plannedreduction of physical assets and human resources is widely used by organizationsnowadays.Downsizing should be known detailed to atttain the expected results andaimed objectives in efficient way and it also should be part of a clearly defined longterm vision that fits into the organization?s overall strategy.A major factor that contributes to the failure of most organizations to achivetheir corporate objectives after downsizing is that they do not adaquately andeffectively address the ?people factor? throughout the process. The current tendencyof organizations to restructure and ultimately to downsize has a major negativeimpact on the organizations themselves, on their surviving and terminated workers.The involuntary job loss experienced by workers also has a number of psychological,social, and financial effects on themselves.In this study, it has been studing detailed about the downsizng?s effects onworkers. It has been taking a poll about determination of the downsizing?s effects of100 workers who work in the Türk Telekomünikasyon Corporation. The found datawhich were appeared at the end of poll taking were anlysed in the way of statisticsand it was given the different suggestions according to these found data. Accordingsto the findings of the study; downsizing generates a variety of psychological effecton workers, including performance, organizational commitment, lack of confidence,anger, stress, work conflicts and psychological intention to withdraw from theorganization.